Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  22 °C
Peter Simon Správy

Zimný monitoring veľkých šeliem v Slovenskom krase: Kde bola zistená prítomnosť rysa? FOTO

Rys ostrovid je celoročne chráneným druhom na celom území Slovenska. U vlka to však takto nie je, ale Národný park Slovenský kras je prvým národným parkom na Slovensku, kde platí celoročná ochrana tejto psovitej šelmy už od roku 2002.

Ilustračný obrázok k článku Zimný monitoring veľkých šeliem v Slovenskom krase: Kde bola zistená prítomnosť rysa? FOTO
4
Galéria

Polovica februára je obdobím, kedy vzácne veľké šelmy – vlk aj rys majú obdobie párenia. Dochádza u nich k zvýšenej pohybovej aktivite, a práve preto sa pracovníci správy NP a BR Slovenský kras rozhodli, že toto obdobie využijú na zistenie aktuálneho stavu početnosti a distribúcie týchto chránených mäsožravcov na území národného parku.

Dobré poveternostné podmienky umožnili použiť metódu stopovania na snehu pozorovaním otlačkov končatín, sledovaním stopových dráh a zberom vzoriek pre účely DNA analýz.

„Rys ostrovid je celoročne chráneným druhom na celom území Slovenska. U vlka to však takto nie je, ale Národný park Slovenský kras je prvým národným parkom na Slovensku, kde platí celoročná ochrana tejto psovitej šelmy už od roku 2002,“ hovorí zoológ Ing. Milan Olekšák.

Ochranári doplnili, že aj výsledky z tohto februárového monitoringu potvrdzujú, že na území národného parku a jeho okolí žijú tri stabilné svorky vlkov s presahom do susedného Aggtelekského národného parku. Najväčšia zistená svorka má 6 jedincov. Na Plešivskej a Bôrčianskej planine bola zistená aj prítomnosť rysa.

„Zozbierané vzorky trusu a iného biologického materiálu nám pomôžu spresniť početnosť na jednotlivé exempláre, ako aj ich príbuzenské väzby,“ dodáva Ing. Ľubica Hudáková.

Ako doplnila, v rámci programov starostlivosti, ktoré schválilo Ministerstvo životného prostredia pre tieto chránené šelmy plánujú pracovníci národného parku pokračovať v monitoringu miestnej populácie v spolupráci s vybranými užívateľmi pozemkov ako aj s užívateľmi poľovných revírov. „Vítané sú tiež poznatky od návštevníkov parku. Bohatá sieť turistických chodníkov a cyklotrás predurčuje na krasových planinách pri dobrej pozornosti nájsť pobytové znaky veľkých šeliem priamo na značkovaných turistických chodníkoch. Fotografie s lokalizáciou pozorovaných otlačkov alebo trusu môžu návštevníci zasielať na mailovú adresu np.slovenskykras@sopsr.sk,“ spresnila Hudáková.

Obrazom: Po stopách vlka a rysa v Slovenskom krase
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk