Peter Simon Rôzne

Zázraky prírody z Gemera: Bylinky, ktoré si môžete nazbierať aj hneď

Prichádza čas na zber rôznych liečivých rastlín, ktoré máme takmer na každom kroku. Vybrali sme pre vás niekoľko byliniek, ktoré si už teraz môžete nazbierať aj v okolí Rožňavy.

Ilustračný obrázok k článku Zázraky prírody z Gemera: Bylinky, ktoré si môžete nazbierať aj hneď
Zdroj: Pixabay.com

Keďže začína byť vonku čoraz krajšie, príroda ožíva a začína sa dariť ako rastlinkám, tak aj rôznym bylinkám. Hoci veľa z nás nemá vlastné záhrady, nie je to vôbec žiadna tragédia. Mnoho zdravých byliniek sa dá dopestovať aj doma na okne či na balkóne.

Rebríček obyčajný (Myší chvost)

Rebríček je ďalším, ktorý patrí do skupiny rastlín, ktoré všetci poznáme, avšak zabúdame alebo nevieme o ich využití. Rebríček obyčajný, alebo ľudovo myší chvost je bylina, z ktorej sa pripravuje tinktúra. Možno ju nájsť na lúke, v trávnatých porastoch pri dome, ale aj v obchodoch so zdravou výživou. Môže znížiť dĺžku krvácania a poskytnúť úľavu od menštruačných bolestí.

Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis)

Starí Rimania túto voňavú rastlinu nazývali morská rosa, pretože sa jej dobre darilo na morskom brehu. Rozmarín ochraňuje, lieči aj očisťuje. Podporuje pamäť, koncentráciu, zrejme preto si starogrécki študenti nosili na skúšky vetvičky rozmarínu, ku ktorým privoniavali.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie