Zaujímavé čísla z volieb v okrese Rožňava: Kde sa volilo najviac a kde najmenej?

Ktoré mestá a dediny boli v účasti vo voľbách najdisciplinovanejšie a ktoré skončili na chvoste? Prinášame čísla z Rožňavského okresu.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé čísla z volieb v okrese Rožňava: Kde sa volilo najviac a kde najmenej?
Zdroj: TASR

Novembrové voľby rozhodli o vedení miest a obcí na najbližšie štyri roky. Nie všade sa ale Slovákom chcelo vyrážať k volebným urnám rovnako. Celoslovenská volebná účasť v komunálnych voľbách bola podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) 48,67 %, volebná účasť v Košickom kraji činila 46,51%.

Slovenské naj

Najviac obyvateľov sa svoje volebné právo rozhodlo využiť v obci Chorváty v okrese Košice-okolie, kde sa podľa ŠÚ k urnám vybralo až 89,88 % oprávnených voličov. Úctyhodnou účasťou sa môžu pochváliť tiež Gemerské Michalovce v Rimavskosobotskom okrese (89,61 %) či Vyšná Boca pri Liptovskom Mikuláši (89,52 %). Na opačnom konci svieti košický Luník IX s volebnou účasťou 19,44 %. Druhou obcou s najnižšou volebnou účasťou je Brvnište v okrese Považská Bystrica (22,82 %) a treťou Jurské v okrese Kežmarok (22,87 %).

Rožňava takmer na chvoste

Najvyššou volebnou disciplínou v okrese Rožňava sa môže pochváliť obec Silická Jablonica, kde prišlo k urnám 87,33 % voličov. Jablonici na päty šliape Gočovo s volebnou účasťou 81,33 %, nasledujú Honce s účasťou 80,84 %. Cez 70 % sa prehupli tiež obce Koceľovce, Bretka, Čoltovo, či známe Dedinky a aj napríklad Pača a Nižná Slaná.

A čo na opačnom konci? Najmenej ľudí si v okrese odvolilo v Gemerskej Hôrke, kde dosiahla účasť 35,53 %. Druhá najnižšia volebná účasť bola v okresnom meste. V Rožňave sa vybralo k urnám 36,68 % oprávnených voličov. Tretím v poradí v rámci okresu je Silica s volebnou účasťou 38,30 %.

Volebné výsledky i zaujímavosti z Komunálnych volieb 2018 nájdete na webe Rožňava24 v kategórii Komunálne voľby.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk