Zaujímavá výstava v GOS-ke: Pozrieť si môžete výrobky z kože

Koža a kožušina sú najstaršie suroviny na ochranu ľudského tela pred nepriazňou počasia.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Zaujímavá výstava v GOS-ke: Pozrieť si môžete výrobky z kože
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Gemerské osvetové stredisko pozýva v nasledujúcich dňoch všetkých záujemcov o tradičnú ľudovú kultúru na výstavu kožených výrobkov. V termíne od 14.5. do 1.6.2018 môžete nahliadnuť do sály Domu tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava) a dozvedieť sa viac o výstave, či samotnom remesle kožiarstve, garbiarstve.

Autorka výstavy Petra Oravcová, etnologička z Revúcej, spracovala v priebehu minulého roka terénny výskum, počas ktorého zdokumentovala činnosť dvoch tradičných výrobcov zo stredného Gemera Rudolfa Kubeja a Dušana Petra. „Títo dvaja remeselníci sa venujú spracovaniu kože a výrobe kožúškov, opaskov, tašiek, či iných kožených výrobkov. Výstupom tohto bádania je originálna výstava, ktorá v mesiaci máj hosťuje v Dome tradičnej kultúry Gemera,“ informovala Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Podľa jej slov, koža a kožušina sú najstaršie suroviny na ochranu ľudského tela pred nepriazňou počasia. Kožuch slúžil nielen ako odev, ale aj na označenie príslušnosti v skupine, či regióne, ako ozdoba a bol aj najcennejšou súčasťou ženskej výbavy – nevesta si musela naň zarobiť alebo ho zdedila.

„Na označenie výrobcov, ktorí sa zaoberajú spracovaním kožušín sa v nárečí a hovorom jazyku používa označenie kožušník. V minulosti to bol kušnier, blanár, grznár, granár, švač, fošník, kožiar, kožkár. Kedysi sa výrobcovia rozdeľovali na tých, ktorí len spracúvajú a šijú kožušinové výrobky, a tých ktorí len ozdobujú. Postupne sa tieto činnosti spojili u jedného remeselníka. Výstava prezentuje výrobky súčasných spracovateľov kože, ktorých je už na Slovensku málo, o to vzácnejšie sú ich poznatky a skúsenosti pre odborníkov. A verejnosť určite zaujmú precíznym spracovaním kvalitných kožených a kožušinových výrobkov,“ doplnila.

Výstava je prístupná v pracovných dňoch od 9:00 do 15:00 hod., v inom čase po telefonickom dohovore na čísle 0915 884 135. Vstup je voľný.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk