Zachráni sa kus našej histórie: O hodiny z Baníckeho múzea sa postará odborník

Skvosty z Baníckeho múzea v Rožňave sa dostali do rúk odborníkovi.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Zachráni sa kus našej histórie: O hodiny z Baníckeho múzea sa postará odborník
Zdroj: Banícke múzeum Rožňava

Banícke múzeum opäť získalo peniaze z dotačného systému FPU na záchranu zbierkových predmetov. Tentokrát sa jedná o staré hodiny v zbierkach múzea.

„Väčšina z nich pochádza z druhej polovice 19. storočia a začiatku 20. storočia. Sú medzi nimi však aj také vzácnosti ako francúzske hodiny z druhej polovice 18. storočia, alebo stojaté hodiny zo začiatku 19. storočia. Do projektu bolo zapísaných 27 ks zbierkových predmetov, t. j. 27 rôznych hodín. Od vzácnejších hodín typu Biedermeier až po jednoduchšie, ale veľmi vkusné vidiecke hodiny,“ povedal Kováč Martin z múzea.

„Zhodou okolností sa nám pre tieto zbierkové predmety podarilo získať asi toho najlepšieho človeka na Slovensku. Tomáša Herczega z Rimavskej Soboty. Tento vynikajúci hodinár, ktorý špecializáciu získaval nie len v európskych krajinách, ale i v Spojených štátoch amerických, sa zvlášť špecializuje na takéto vzácne kusy,“ doplnil.

To, že sa tieto hodiny dostali na to správne miesto, dokazujú už niektoré kompletne zreštaurované a spojazdnené hodiny. „Žiaľ, podľa jeho slov, z 27 kusov hodín sa podarí kompletne zreštaurovať a spojazdniť len desať. Dáva to za príčinu mechanickému stavu väčšiny hodín. Aj keď jeho mottom je, že všetky hodiny sa dajú opraviť, také nie sú, ktoré by sa nedali. Veď ani nie v tom je problém, ale mechanizmy týchto hodín už nie sú originálne a tak investovaná práca a súčiastky sú neadekvátne k hodnote, ktorú by po oprave predstavovali. Preto bude zbytok len reštaurovaný, ale abstinovať bude ich kompletné mechanické spojazdnenie,“ uviedol Kováč Martin.

Napriek tomu, však pokladajú tento úspešný projekt za víťazstvo, po ktorom opäť bude zachránený nemalý kus našej histórie. „Tieto tikajúce skvosty si potom určite budete môcť pozrieť v plnej kráse v Baníckom múzeu v Rožňave, či už na dočasnej výstave, alebo ako súčasť stálej historicko-národopisnej expozície,“ povedal na záver Kováč Martin.

Zdroj: Dnes24.sk