Správy

Zabudnuté skvosty východu: Smolník a okolie ponúka všehochuť zážitkov, FOTO

Smolník a priľahlé okolie zaujme nadšencov turistiky aj pamiatok. Jedná sa o jednu z významných banských lokalít Slovenska. V centre nájdete aj budovu bývalej tabakovej továrne.

Ilustračný obrázok k článku Zabudnuté skvosty východu: Smolník a okolie ponúka všehochuť zážitkov, FOTO
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Historická dedinka sa nachádza len neďaleko Rožňavy a navštevujú ju turisti z rôznych kútov Slovenska. Ponúka turistické aj historické vyžitie. Veď nenadarmo sa jedná o jednu z najvýznamnejších banských lokalít Slovenska. Smolník je architektonicky zaujímavá a pôsobivá obec, v ktorej sa nachádza množstvo pamiatok.

História všade navôkol

Centrum obce má charakter pôvodnej mestskej radovej zástavby a je vyhlásené za pamiatkovú zónu. Priľahlé ulice, na rozdiel od centra obce, majú charakter radovej dediny, ktorú tvoria pôvodné ľudové domy z konca 19. storočia a začiatku 20. storočia.

V dedinke nájdete aj niekoľko zachovalých baníckych domov. Medzi významné pamiatky v obci Smolník patria aj meštiacke domy z konca 19. storočia a to hlavne Meštiacky dom strednej vrstvy mešťanov a aj bývalý mestský prícestný hostinec.

V centre obce na námestí sú to ešte aj Trojičný stĺp, budova Mestskej radnice z roku 1721, kultúrny dom postavený v strede námestia roku 1828 a Tabaková továreň, ktorá bola pôvodne ako renesančná budova bývalého banského inšpektorátu prestavaná v roku 1872.

Banský vozík aj stará štôlňa

Okrem toho v Smolníku nájdete aj banský vozík s poslednou vyťaženou rudou a zbíjačku v kameni ako spomienka na banskú činnosť. Významnou pamiatkou, ktorá sa nachádza v katastri obce medzi vrchmi Malá Hekerová a Vtáčí vrch je Tereziánska štôlňa nazývaná aj ako Priechodový kanál z roku 1794. Ako sme zistili, tí odvážnejší sa doň odvážia, no my sme len nazreli dnu a rešpekt pred podzemím sa prejavil hneď, ďalej sme to ani radšej neskúšali :).

Smolník nás zaujal. Pozreli sme sa aj na kopec ku kaplnke, odkiaľ sa naskytol parádny výhľad na celú dedinku. Ak sa k nej vyberiete, pri ceste určite neprehliadnete ani pravoslávny chrám. Turisti si zas prídu na svoje pri prechádzkach lesom.

Rybolov aj relax pri vode

Bližšie k Rožňave sa môžete zrelaxovať na Úhornej. Jazero bolo vybudované na potoku Smolník ako zásobáreň vody pre banské zariadenia. Jej úlohou bolo aj zachytávať dažďovú vodu z okolitých vrchov a tým zabrániť častým povodniam. Patrí k najstarším vodným stavbám na východnom Slovensku. Na jazere je možnosť kúpania, člnkovania a aj rybolovu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Smolník toho ponúka viac než dosť
8
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie