Z kalvárie by sa mala stať oddychová zóna: Toto tam onedlho pribudne

Pýcha nášho mesta, Kalvária so svojím barokovým vrcholovým kostolom, je najstaršou pamiatkou svojho druhu na celom území Gemera.

Peter Simon

Nedá sa ju nevšimnúť. Vrch, ktorý je pre obyvateľov nášho mesta už súčasťou každodenných pohľadov ukrýva stavby, ktoré stoja za povšimnutie. Po niekoľkých desaťročiach sa však už ľudia doslova báli ísť na kalváriu. Teraz sa to už zmenilo a nadšenci pod vedením Árpáda Görgeyho majú za sebou kus práce. Už minulý rok prebehlo v lokalite veľké upratovanie, čistenie okolia a pribudli aj hrubé stavby dvoch zastavení zo 14-tich, ktoré tam chýbali. Nás zaujímalo, čo tam tento rok pribudne a kedy si budú môcť Rožňavčania užiť novú oddychovú zónu.

Vzácne kaplnky

Stavba na Kalvárii má už za sebou dlhú históriu. Okrem kostola na vrchu sa na nej nachádzali aj vzácne zastávkové kaplnky. Už v 19. storočí na tomto mieste bola uskutočnená úprava celého areálu a obnova stavieb. Rekonštrukcii sa nevyhla ani murovaná ohrada vrcholovej kaplnky so zvonicou.

Kaplnka Božieho hrobu bola zničená pravdepodobne v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Dve zo zastávkových kaplniek boli zbúrané počas výstavby okresnej ľudovej hvezdárne začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia. Areál bol podľa jej informácií naposledy obnovený v rokoch 1987 – 89. Vtedy bol vynovený aj zvon. Momentálne ho tam už budete hľadať márne, keďže aj celá stavba zvonice vyzerá na spadnutie. Koncom minulého storočia bola aj celá vrchná kaplnka značne zdevastovaná a tento stav pretrváva dodnes.

Oddychová zóna už onedlho

Rožňavčania na kopci nad mestom urobili značný kus práce, a pokračujú ďalej. „Rožňavská Kalvária sa realizuje zatiaľ na báze lokálpatriotizmu. Realizujem to z vlastného vrecka. Rožňavská Kalvária je štvrtá najstaršia na Slovensku a bola postavená v roku 1741. Obnovou Kalvárie sledujem tri ciele, a to duchovnú, celospoločenskú, nakoľko sa vytvorí oddychová zóna pre obyvateľov Rožňavy a má to aj historicko-umelecké poslanie,“ povedal pre náš web Árpád Görgey.

Ako doplnil Görgey, meškaním obnovy okolia kalvárie boli administratívne záležitosti. „Nakoľko ani dodnes nie je zaevidovaná, no to sa už rieši. Tým pádom tam boli aj územné problémy. To sa vysporiadalo. Tých 14 zastavení bude na území mesta aj v správe mesta. Po vysporiadaní územia mesto prebralo nejaké záväzky, čo sa týka napríklad financovania vyrobenia originálnych obrazov, ktoré na zastaveniach chýbajú aj originálov krížov. Nejaké financie cez projekt, ktorý sme podali, vybavil Arpád Kavečanky riaditeľ Koordinačného centra pre rozvoj okresu Rožňava. Použité budú na nové strechy štrnástich zastavení,“ uviedol Görgey.

Podľa jeho slov sa na jar majú osadiť aj lavičky a smetné koše, čiže táto časť bude hotová. „Peniaze zháňam ešte na zvonicu. Niektoré projekty však neprešli a osud kostolíka a areálu je zatiaľ neistý. Čo je však pekné, je to, že obyvatelia mesta čakajú a tešia sa túto oddychovú zónu,“ hovorí Árpád Görgey a v zápätí doplnil, že sa rieši aj ďalší prístup na kalváriu od nemocnice. „Takže okolo júna alebo júla, by mala byť táto časť hotová,“ povedal na záver Árpád Görgey.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk