Vzácne archiválie, výtvarné diela a fotografie: V Betliari si pripomenú život a prácu Dr. Güntherovej

Dozviete sa viac o živote Alžbety Güntherovej-Mayerovej, o jej pohnutom osude a o tom, ako sa budovala kultúra a múzeá v ťažkých podmienkach komunistickej diktatúry.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Vzácne archiválie, výtvarné diela a fotografie: V Betliari si pripomenú život a prácu Dr. Güntherovej
Foto: Vlado Eliáš / Zdroj: SNM - Kaštieľ Betliar

V týchto dňoch si pripomíname výročie narodenia záchrankyne nášho múzea a nestorky slovenskej umenovedy Dr. Alžbety Güntherovej Mayerovej. 13. októbra o 17:00 hod. v kaštieli Betliar si ju uctia prednáškou Júliusa Barcziho, Dr. Güntherová v Betliari.

Dozviete sa viac o živote Alžbety Güntherovej-Mayerovej, o jej pohnutom osude a o tom, ako sa budovala kultúra a múzeá v ťažkých podmienkach komunistickej diktatúry.

Ako informovala Judita Krajčiová z múzea, záver štyridsiatych rokov 20. storočia priniesol do života skromnej vysokoškolskej docentky množstvo neistôt. Stratila manžela aj domov a stále viac sa stávala terčom atakov na svoju osobu a rodinu zo strany nastupujúceho režimu, napriek tomu, že jej práca na poli umeleckej histórie, ochrany pamiatok, múzejníctva a pedagogickej činnosti bola vnímaná ako priekopnícka.

„V roku 1952 bola zo svojho bytu v Bratislave vysťahovaná do Betliara spolu so svojim sedemročným synom, bratom a sesternicou, kde obývali dve malé miestnosti na poschodí bývalej hospodárskej budovy kaštieľa, kam si doniesli len najnutnejšie veci. Napriek prísľubom lepších podmienok na život i prácu nečakali žiadne istoty,“ upresnila Krajčiová.

Podľa jej slov, jej príchod do Betliara môžeme považovať za šťastie v nešťastí. Šťastie pre osud kaštieľa a hradu a ich zbierok.

„Stala sa zamestnankyňou, neskôr správkyňou Štátneho kultúrneho majetku Betliar. Jej úlohou bolo spracovanie sprievodcu, katalogizovanie a inštalácia zbierok kaštieľa v Betliari a hradu Krásna Hôrka a plnenie ďalších pracovných úloh, čo viedlo k zvyšujúcej sa pracovnej zaťaženosti. Niekedy to znamenalo prácu 16 hodín denne za nie najideálnejších životných podmienok. Dr. Güntherová si uvedomovala, že v prípade kaštieľa ide o jediné úplne zachovalé šľachtické sídlo a tak sa ho snažila aj zachovať pre budúcnosť. Veľmi citlivo však dokázala zredukovať okázalosť historického interiéru z konca 19. storočia na únosnú mieru pre vtedajšieho návštevníka aj straníckych funkcionárov,“ povedala Judita Krajčiová.

Z Betliara sa so synom odsťahovala na jeseň v roku 1955, no verná mu zostala až do konca svojho života. Ľudská, komunikatívna, hlboko sa zapísala do sŕdc Betliarčanov.

„V rámci prednášky uvidíte aj vzácne archiválie, výtvarné diela a fotografie, pripomínajúce život a prácu Dr. Güntherovej,“ povedala na záver Krajčiová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes 24/ Cyklosprievodca

Odporúčame