Výstup na rožňavskú kalváriu za dve minúty: Pozrite si VIDEO

Pýcha nášho mesta, Kalvária so svojím barokovým vrcholovým kostolom, je najstaršou pamiatkou svojho druhu na celom území Gemera. Pozrite si video, ktoré sme si pre vás pripravili.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Výstup na rožňavskú kalváriu za dve minúty: Pozrite si VIDEO
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Jarné počasie láka do prírody. Jednou z možností na prechádzku, napríklad aj s rodinou, je neďaleká Kalvária.

Nedá sa ju nevšimnúť. Vrch, ktorý je pre obyvateľov nášho mesta už súčasťou každodenných pohľadov ukrýva stavby, ktoré stoja za povšimnutie. Už minulý rok prebehlo v lokalite veľké upratovanie, čistenie okolia a pribudli aj hrubé stavby dvoch zastavení zo 14-tich, ktoré tam chýbali.

Okrem zdravej prechádzky ponúka Kalvária aj naozaj krásne výhľady na naše mesto a okolité planiny.

Vzácne kaplnky

Stavba na Kalvárii má už za sebou dlhú históriu. Okrem kostola na vrchu sa na nej nachádzali aj vzácne zastávkové kaplnky. Už v 19. storočí na tomto mieste bola uskutočnená úprava celého areálu a obnova stavieb. Rekonštrukcii sa nevyhla ani murovaná ohrada vrcholovej kaplnky so zvonicou.

Areál bol podľa jej informácií naposledy obnovený v rokoch 1987 – 89. Vtedy bol vynovený aj zvon. Momentálne ho tam už budete hľadať márne, keďže aj celá stavba zvonice vyzerá na spadnutie. Koncom minulého storočia bola aj celá vrchná kaplnka značne zdevastovaná a tento stav pretrváva dodnes.

Oddychová zóna

Rožňavčania na kopci nad mestom urobili značný kus práce, a pokračujú ďalej. „Rožňavská Kalvária sa realizuje zatiaľ na báze lokálpatriotizmu. Realizujem to z vlastného vrecka. Rožňavská Kalvária je štvrtá najstaršia na Slovensku a bola postavená v roku 1741. Obnovou Kalvárie sledujem tri ciele, a to duchovnú, celospoločenskú, nakoľko sa vytvorí oddychová zóna pre obyvateľov Rožňavy a má to aj historicko-umelecké poslanie,“ povedal pre náš web Árpád Görgey.

Podľa jeho slov sa na jar majú osadiť aj lavičky a smetné koše, čiže táto časť bude hotová. „Peniaze zháňam ešte na zvonicu. Niektoré projekty však neprešli a osud kostolíka a areálu je zatiaľ neistý. Čo je však pekné, je to, že obyvatelia mesta čakajú a tešia sa túto oddychovú zónu,“ hovorí Árpád Görgey a v zápätí doplnil, že sa rieši aj ďalší prístup na kalváriu od nemocnice. „Takže okolo júna alebo júla, by mala byť táto časť hotová,“ dodal na záver Árpád Görgey.

Pozrite si na videu, ako to momentálne na Kalvárii vyzerá. Okrem zdravej prechádzky ponúka aj krásne výhľady na mesto :)

Zdroj: YouTube.com

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk