Virtuálna prehliadka námestia vás dostane. Pozrite sa ako vyzerala pred rekonštrukciou

Výdobytky techniky napredujú každým dňom. Pozrite si jednu lahôdku v podobe virtuálnej prehliadky námestia v Rožňave. Vybrať sa však môžete aj na vežu.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Virtuálna prehliadka námestia vás dostane. Pozrite sa ako vyzerala pred rekonštrukciou
Zdroj: Mesto Rožňava

Rožňava je bývalé banícke mestečko s množstvom historických pamiatok. Má priestranné stredoveké námestie so štvorcovým pôdorysom, obklopeným meštianskymi domami, ktoré je najväčším námestím na Slovensku. Teraz Vám prinášame jednu lahôdku a nie hocijakú. Pozrite si naše námestie z každej strany vo virtuálnej prehliadke. Vybrať sa môžete aj na Strážnu vežu. Pocit nostalgie umocňuje aj fakt, že táto prehliadka bola vytvorená ešte pred rekonštrukciou námestia, a niektorí už možno ani nevedia, ako vyzeralo pár rokov dozadu.

Najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou nášho mestečka je určite gotický kostol Nanebovzatia Panny Márie. Ten bol postavený v 13. storočí so vzácnym barokovým interiérom a gotickými rebrovými klenbami.

Ďalšími pamiatkami Námestia baníkov sú biskupský palác, budova radnice, kláštor vincentiek, budova bývalej banskej komory a kostol sv. Anny. Uprostred námestia v malom parku stojí renesančná Strážna veža zo 17. storočia s barokovým kostolom sv. Františka Xaverského.

Virtuálnu prehliadku Námestia baníkov si môžete pozrieť TU.

Historické jadro môžu návštevníci mesta obdivovať aj z vyhliadkovej renesančnej Strážnej veže.

Námestie baníkov v Rožňave len pred niekoľkými rokmi prešlo dôkladnou rekonštrukciou. Stavebné práce sa v tej dobe podľa stránky mesta Rožňava pohybovali vo výške 899 722,86 eur a zahŕňali množstvo úprav. Spomenúť môžeme celkovú zmenu vozovky pre motorové vozidlá, parkoviská a ďalšie dôležité inžinierske siete. Pribudla však aj fontána, ktorej roky po ukončení stavebných prác Rožňavčania nevedia prísť na chuť. Novinkou sú ihlany, ktoré rozdeľujú cestu od parkoviska. Na stavbe sú vybudované chodníky zo zámkovej dlažby a pracovalo sa aj na osadení dlažby na spevnenej ploche.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame