Víkendový kurz v Rožňave: Vyskúšajte si tkania na krosnách

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pre veľký záujem aj v tomto roku organizuje víkendový kurz tkania, ktorý sa uskutoční 19. – 21. októbra 2018 v Dome tradičnej kultúry Gemera.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Víkendový kurz v Rožňave: Vyskúšajte si tkania na krosnách
Zdroj: Gemerské osvetové stredisko

Ako informovala Valéria Munková z Gemerského osvetového strediska v Rožňave, účastníci na kurze získajú základné znalosti o tradíciách tkania, druhoch tkanín, vzorovaní a využití tkanín v súčasnosti. Zdokonalia sa v tkaní rôznymi druhmi väzieb, vzorovaní tkanín preberaním, brožovaním a ažúry, ale aj v zabezpečení všetkých prípravných prác tkania, ako je snovanie a navíjanie osnovy na krosná.

Kurz bude viesť skúsená lektorka – známa tkáčka Ľubomíra Žilková z Kokavy nad Rimavicou, ktorá sa tkaniu venuje už takmer dve desaťročia. „Ľubomíra Žilková pri tkaní využíva prírodný materiál – ľan, ktorý jej tak prirástol k srdcu, že pred niekoľkými rokmi sa rozhodla ľan sama pestovať a tradičným spôsobom spracovávať,“ upresnila Valéria Munková.

Komu je určený víkendový kurz? Všetkým milovníkom tradičného textilného remesla, ktorí si chcú prehĺbiť už nadobudnuté vedomosti alebo si obnoviť skúsenosti získané v mladosti od svojich rodičov, či starých rodičov.

Ak Vás ponuka zaujala neváhajte a prihláste sa, objavte v sebe ukryté zručnosti, ktoré budete môcť ďalej rozvíjať v našom tkáčskom klube, ktorý pôsobí pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave.

Víkendový kurz tkania sa koná v rámci projektu „Natkajme si plátna“, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk