Správy

Víkend otvorených parkov a záhrad: V Betliari sa pripravuje zaujímavé podujatie, FOTO

Víkend otvorených parkov a záhrad je kultúrno-vzdelávacie podujatie, ktorého cieľom je atraktívnym spôsobom prezentovať hodnoty najmä historických parkov a záhrad Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Víkend otvorených parkov a záhrad: V Betliari sa pripravuje zaujímavé podujatie, FOTO
30
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Toto podujatie na Slovensku organizuje Národný Trust n.o. , ktorý sa od roku 1996 usiluje o záchranu a citlivé využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva našej krajiny. V tomto roku sa k podujatiu pripája aj SNM -Múzeum Betliar, ktoré návštevníkov pozýva do anglického parku kaštieľa Betliar.

Park v zozname umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta

„Prírodný park s rozlohou 57 hektárov je súčasťou areálu kaštieľa Betliar, do ktorého patria okrem budovy samotného kaštieľa aj objekty drobnej parkovej architektúry, plastiky, bývalé hospodárske budovy a obytné domy patriace pôvodne k panskému majetku. Park pri kaštieli bol založený v rokoch 1792 – 1795 vďaka iniciatíve Leopolda Andrássyho, ktorý pozval na svoje panstvo významného záhradného architekta empírovej doby Henricha Nebiena, ktorý položil jeho základy,“ infromovala Judita Krajčiová z múzea v Betliari.

Ako doplnila, od roku 1978 je betliarsky park zaradený do zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta, ktoré eviduje UNESCO.

Komentovaná prehliadka parku

Víkend otvorených parkov a záhrad je udalosťou, ktorá dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta záhradného umenia našej republiky novým spôsobom, či nahliadnuť do bežne neprístupných parkov a záhrad.

„Cieľom kultúrno-výchovného podujatia je atraktívnym spôsobom prezentovať hodnoty najmä historických parkov a záhrad verejnosti a cez pochopenie týchto hodnôt viesť ľudí k ich aktívnej ochrane. Veríme, že pre ochranu hodnôt parkov a záhrad, ktoré sú obrovským potenciálom pre našu spoločnosť je dôležité ich poznanie a pochopenie. Z tohto dôvodu venujeme mimoriadnu pozornosť atraktívnemu a interaktívnemu spôsobu vzdelávania v rámci podujatia. Všetkých záujemcov pozývame v sobotu, 10. októbra 2020 o 15:00 hod. na komentovanú prehliadku parku kaštieľa Betliar, počas ktorej vám predstavíme jeho históriu, ale aj informácie o drobnej parkovej architektúre a zaujímavých drevinách, ktoré boli v parku vysadené,“ doplnila Krajčiová.

Dlhoročným partnerom Víkendu otvorených parkov a záhrad je aj ISA Slovensko (Medzinárodná spoločnosť arboristov – Slovensko), ktorý v rámci podujatia buď bezplatne zasadia strom, prípadne nejaký ošetria. Tohto roku by si ako miesto na výsadbu vybrali anglický park kaštieľa Betliar, vďaka čomu v ňom pribudne ďalšie hodnotná drevina.

Vstupné 4 eurá, zľavnené 2 eurá. Počet osôb v skupine je limitovaný. Rezervácia je nutná. Vstupenky si môžete rezervovať na tel. č.: +421 918 728 400.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Pozrite si fotky krásneho parku v Betliari v jesennom šate
30
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie