Zdroj: TASR/František Iván

FOTO a VIDEO: Vietor strhával strechy aj v Košickom kraji. Jedna obec vyhlásila mimoriadnu situáciu

Hasiči zasahovali na viacerých miestach v kraji. Silný vietor narobil najväčšie škody v okrese Gelnica.

Aktualizované Správy
Aktualizované Správy

FOTO a VIDEO: Vietor strhával strechy aj v Košickom kraji. Jedna obec vyhlásila mimoriadnu situáciu

Hasiči zasahovali na viacerých miestach v kraji. Silný vietor narobil najväčšie škody v okrese Gelnica.

Zdroj: TASR/František Iván

V dôsledku silného vetra museli hasiči z Košického kraja v nedeľu (30. 1.) zasahovať na viacerých miestach. Najhoršia situácia bola podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Jany Matis Libovej na južnom Spiši, konkrétne v obci Helcmanovce (okres Gelnica), kde vietor strhol strechy na viacerých domoch.

Niekoľko zásahov

Podľa hovorkyne sa situácia v súvislosti so zlými poveternostnými podmienkami v kraji začala zhoršovať zhruba o 16.00 hod. a posledný výjazd bol o 22. hodine. Najhoršia situácia bola práve v Helcmanovciach, kde vietor poškodil strechy na deviatich rodinných domoch. „Tam sa naši príslušníci presúvali postupne od jedného rodinného domu k druhému, v jednom prípade spadnutá strecha poškodila aj plynovú prípojku,“ doplnila Matis Libová.

Okrem toho pomáhali hasiči aj v neďalekých Prakovciach, kde odstraňovali prekážku na ceste, a v obci Žehra, kde spadla omietka z komína. Ďalšie dva výjazdy mali hasiči aj v Michalovskom okrese. „Od 22. hodiny až do rána sme už nemali hlásené žiadne výjazdy,“ dodala.

Mimoriadna situácia

Obec Helcmanovce vyhlásila mimoriadnu situáciu. Vietor tam poškodil najmenej desať domov, prevažne striech. Povedal to starosta Tibor Theis s tým, že aktuálne zisťujú vzniknuté škody. K žiadnym zraneniam podľa jeho slov nedošlo.

„Zatiaľ sme napočítali desať domov a dve rozbité autá, na ktoré spadli plechy, ale ešte sme neprešli všetko. V tme niektoré škody nebolo vidieť, ako napríklad zničený komín a podobne. Štyri alebo päť domov je veľmi poškodených. Dva domy majú kompletne zničenú strechu, ďalšia je posunutá o pol metra,“ povedal s tým, že vietor poškodil prevažne plechové strechy, jednu škridlovú.

Odfúknutý plech poškodil aj plynovú prípojku. „Teraz na tom plynári pracujú, týka sa to aj elektriny,“ dodal starosta. Obec aktuálne pracuje na odpratávaní dôsledkov silného vetra a občanom pomáha pri odpratávaní sutín. K dispozícii bude mať zatiaľ štyri celty na prekrytie poškodených striech.

Ako Theiss spresnil, silný vietor sa východnou časťou obce prehnal krátko po 19.00 hod. „Trvalo to celé asi len tri až päť minút, potom už len miestami zafúkal slabší nárazový vietor,“ povedal. Pripomenul, že viacerí obyvatelia majú nové strechy, keďže obec v roku 2015 zasiahlo silné krupobitie, v dôsledku ktorého bolo zničených okolo 130 domov pokrytých eternitom.

Poškodené domy v Helcmanovciach
7
Galéria
Zdroj: TASR/František Iván

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín