Peter Simon Správy

Veľkonočné podujatie v kaštieli Betliar: Návštevníkom predstavili najvzácnejšie poklady Mauzólea

Výstavu regionálnych drobnochovateľov a ukážky tradičných remesiel si mohli počas uplynulých sviatkov pozrieť návštevníci areálu kaštieľa v Betliari.

Ilustračný obrázok k článku Veľkonočné podujatie v kaštieli Betliar: Návštevníkom predstavili najvzácnejšie poklady Mauzólea
Foto: Vlado Eliáš / Zdroj: SNM - Kaštieľ Betliar

Ako uviedla Judita Krajčiová zo Slovenského národného múzea – Múzeum Betliar, súčasťou podujatia bola aj špeciálna prehliadka.

Podujatie bolo zamerané na veľkonočnú tematiku. V parku v rámci výstavy zvierat v spolupráci so Zväzom drobnochovateľov Gemera si bolo možné pozrieť napríklad holuby, zajace, sliepky, morky, husi či kačky. Deti sa okrem iného mohli zapojiť aj do tvorivej dielne.

Vo vstupnej hale kaštieľa bola popoludní špeciálna prehliadka s názvom Pohľad zblízka, na ktorej historik umenia Július Barczi predstavil najvzácnejšie poklady Mauzólea Františky a Dionýza Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí.

„Medzi nimi bol aj zlatý kalich zo šperkov Františky Andrássyovej, ktorý dal vyrobiť jej manžel. Zdobený je 265 drahými kameňmi,“ priblížila Krajčiová.

Aj preto boli vystavované predmety chránené príslušníkmi ozbrojeného bezpečnostného orgánu štátu.

Cieľom prehliadky bolo tiež upozorniť na význam mauzólea, ktoré je potrebné rekonštruovať. „Strecha a tambur sú poškodené, teda zateká a negatívne to ovplyvnilo už aj mozaikovú výzdobu, mramorovú podlahu či schody,“ dodala s tým, že múzeum sa uchádza o dotáciu jednej z nadácií, ktorá by mohla pokryť náklady na opravu mauzólea. To dal začiatkom 20. storočia postaviť svojej zosnulej manželke Františke gróf Andrássy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie