Správy

V Rožňave zreštaurovali viac ako ako 520 rokov starú listinu, FOTO

Reštaurátori sa pustili do obnovy poškodenej listiny z roku 1496.

Ilustračný obrázok k článku V Rožňave zreštaurovali viac ako ako 520 rokov starú listinu, FOTO
Zdroj: TASR/Diana Semanová

Viac ako 520 rokov starú listinu o meste Rožňava sa podarilo zreštaurovať. V tomto dokumente kráľ Vladislav II. prísne prikazoval Gemerskej stolici rešpektovať všetky staré práva Rožňavy, najmä súdnictva. Uviedla to Eva Jergová, vedúca rožňavského pracoviska Štátneho archívu v Košiciach.

Ako vysvetlila, Rožňava sa v roku 1487 stala súčasťou Zväzu hornouhorských banských miest a riadila sa gelnickým banským právom. Toto členstvo, ako aj dohľad zemepána – ostrihomského arcibiskupa Hypolita, mali byť zárukou právneho postavenia mesta.

Zastali sa obyvateľov

„Zostrenie právneho režimu v Rožňave narazilo na silný odpor vtedajšieho veľkokapitálu, dôsledkom čoho boli trenice medzi mestami a cudzími ťažiarmi. A tak panovník, ako aj zemepán boli nútení zastať sa svojich miest a upevniť ich právne postavenie,“ uviedla s tým, že cudzí kupci a baníci sa snažili výsady Rožňavčanov obchádzať.

Podľa starého rožňavského práva, ktoré v meste stále platilo, sa mali spory medzi cudzincami a obyvateľmi mesta riešiť na mestskom súde. Ten tvoril richtár a mestská rada. Odvolanie mali adresovať zemepánovi. Obracali sa však na sedriu Gemerskej stolice. „V listine sa kráľ Vladislav II. prihovára Gemerskej stolici. Vyčíta jej bránenie uplatňovaniu si starých slobôd mestečka Rožňava, ako aj iných miest, a dôrazne prikazuje, aby sa neopovážila jeho obyvateľom a baníkom brániť v tom,“ spresnila Jergová.

Doplnili chýbajúce časti

Dokument vyhotovili 23. júna 1496, je písaný gotickou kurzívou železodubienkovým tmavohnedým atramentom. Bol poškodený plesňami a v mieste preloženia prelepený priesvitnou plastovou páskou. Zreštaurovať sa ho podarilo vďaka riaditeľovi Slovenského národného archívu Ivanovi Tichému a pracovníkom oddelenia ochrany archívnych dokumentov.

„Chýbajúce časti boli doplnené bezdrevou papierovou hmotou, ktorá bola obohatená historickým vláknom. Zo spodnej časti bol papier spevnený siedmimi gramami japonského papiera,“ uviedla s tým, že pásku sa podarilo odstrániť lekárenským benzínom a dvojlist opätovne prepojili pôvodným pergamenovým prúžkom.

Originál bol do archívu odovzdaný v roku 1953, v súčasnosti je uložený vo fonde Magistrát mesta Rožňava. Keďže ide o stredovekú listinu, verejnosti je na požiadanie predložená len jej študijná kópia.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie