Peter Simon Správy

V Rožňave si pripomenuli 30. výročie Nežnej: Odhalili pamätnú tabuľu, FOTO a VIDEO!

17. november 1989 je zapísaný v slovenskej histórii ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Rožňavčania nezabudli a uctili si pamiatku. Odznela aj hymna a odhalila sa nová pamätná tabuľa.

Ilustračný obrázok k článku V Rožňave si pripomenuli 30. výročie Nežnej: Odhalili pamätnú tabuľu, FOTO a VIDEO!
28
Galéria

Revolučná vlna sa v roku 1989 začala šíriť po celom vtedajšom Československu. Veľkú silu v nej tvorili obyčajní ľudia, ktorí si povedali už dosť. Obyvatelia Rožňavy si patrične uctili už 30. výročie Dňa boja za slobodu a demokraciu. Tento deň bol začiatkom Nežnej revolúcie v Československu i začiatkom pádu komunistického režimu. Udalosti z tých čias si Rožňavčania pripomenuli na Námestí baníkov. Okrem zapálenia sviečok odhalili aj novú pamätnú tabuľu.

Program na Námestí baníkov začal 17. novembra 2019 od 16:00 hod. Okrem desiatok Rožňavčanov sa spomienkovej slávnosti zúčastnil aj primátor mesta Michal Domik zástupca primátora, niekoľko poslancov MZ, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a poslanec NRSR Peter Pamula.

Fotky a video zo spomienkovej slávnosti nájdete v našej galérii.

V úvode programu odznela štátna hymna a niekoľko príhovorov. Primátor mesta vo svojom vyzdvihol dôležitosť tohto stretnutia a spomienky na november 89. Následne spevák Róbert Šimko zahral a zaspieval pred prítomnými hymnu Nežnej revolúcie (Sľúbili sme si lásku). S maďarskou verziou prejavu vystúpil poslanec mestského zastupiteľstva Attila Kelecsényi.

Potom sa pristúpilo k odhalenie pamätnej tabule a zapaľovaniu sviečok. O realizáciu projektu pamätnej tabule sa postarali: Ferenc Ambrus, Edita Kušnierová, Belo Hefler a Ivan Dianiška. Náklady na vyhotovenie hradilo mesto Rožňava.

Na záver si návštevníci mohli v sále Radnice vypočuť koncert vážnej hudby v podaní učiteľov rožnavskej Základnej umeleckej školy.

Zdroj: Facebook
Obrazom: V Rožňave si pripomenuli si 30. výročie Nežnej revolúcie
28
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie