Peter Simon Správy

V ľadovom zajatí: Pozrite si krásy známej jaskyne v našom okrese na FOTKÁCH!

Dobšinská ľadová jaskyňa je Národnou prírodnou pamiatkou a je zaradená aj do Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Ilustračný obrázok k článku V ľadovom zajatí:  Pozrite si krásy známej jaskyne v našom okrese na FOTKÁCH!
19
Galéria

Gemer disponuje pestrou mozaikou prírodných i rekreačných lákadiel, ktoré majú čo ponúknuť ako v lete, tak i v zime. Jedinečnosť Slovenského krasu s jeho krasovými útvarmi viedla k výstavbe viacerých turistických náučných chodníkov a cyklotrás.

Spomenúť však treba aj jaskyne, ktoré sú naozaj rozmanité a ponúknu krásne pohľady na to, čo dokáže vytvoriť príroda.

„Jednu z najväčších ľadových jaskýň sveta máme v Košickom kraji. Ľad sa tam drží celoročne, v objeme asi 2 miliónov plných nádrží bežného auta,“ uvádza na svojom webe Košice región turizmus.

Pozrite si aktuálne fotky z Dobšinskej ľadovej jaskyne v našej galérii!

Ako sa ďalej uvádza, je to jedna z najväčších ľadových jaskýň sveta, jedna z prvých v Európe s elektrickým osvetlením (1887) a najnavštevovanejšia jaskyňa celého Košického kraja. Celkový objem ľadu v jaskyni sa odhaduje na 110-tisíc metrov kubických.

V okolí nemôžete minúť Stratenú, Stratenský kaňon, Ostrú skalu, Dobšinský kopec, Zejmarskú roklinu, Chmarošský viadukt či Palcmanskú Mašu.

Jednou historickou perličkou je, že v jaskyni bolo do roku 1946 povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku. V 50. rokoch minulého storočia v nej ešte trénoval úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín.

Obrazom: Dobšinská ľadová jaskyňa
19
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie