Rôzne

V Košickom kraji stúpol počet respiračných ochorení: Niektoré škôlky museli zavrieť

Tento týždeň v porovnaní s predchádzajúcim stúpla chorobnosť týkajúca sa všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO) v Košickom kraji o 35,3 percenta.

Ilustračný obrázok k článku V Košickom kraji stúpol počet respiračných ochorení: Niektoré škôlky museli zavrieť
Zdroj: TASR

Vyplýva to z údajov zverejnených na webovej stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach.

Lekári hlásili celkovo 9291 chorých na ARO, z toho bolo 614 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. Komplikovaný priebeh zaznamenali u 194 ľudí, čo predstavuje viac než dve percentá zo všetkých ARO.

Najčastejšie išlo o zápaly prínosových dutín (115), zápal pľúc (47) či zápal stredného ucha (32). Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí do piatich rokov.

Výchovno-vzdelávací proces bol v štvrtom kalendárnom týždni prerušený v 20 zariadeniach. Z toho išlo o 15 materských škôl (MŠ), a to po tri v okresoch Spišská Nová Ves, Sobrance, Košice-okolie a Košice I. Dve MŠ boli zatvorené v okrese Košice II a jedna v okrese Gelnica.

Čo sa týka základných škôl (ZŠ), takzvané chrípkové prázdniny mali dve ZŠ v okrese Košice-okolie a ďalšie dve v okrese Spišská Nová Ves. Nevyučovalo sa ani v jednej ZŠ v Gelnickom okrese.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, ako určila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na ARO vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie