Rôzne

Už je v prevádzke. V Rožňave zriadili automat na pitnú vodu

Ministerstvo vnútra SR podporilo túto aktivitu dotáciou vo výške 5 500 eur.

Ilustračný obrázok k článku Už je v prevádzke. V Rožňave zriadili automat na pitnú vodu
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Mesto Rožňava začalo ešte v roku 2019 realizovať projekt zameraný na podporu znevýhodnených skupín obyvateľstva v súvislosti so zabezpečením pitnej vody.

Ministerstvo vnútra SR podporilo túto aktivitu dotáciou vo výške 5 500 eur, mesto sa na realizácii prác spojených so zriadením výdajne pitnej vody spolupodieľalo z vlastných zdrojov sumou 308 eur. Informoval o tom Marek Koltáš, sociálny pracovník z rožňavského mestského úradu.

Výdajňa pitnej vody na kreditný systém sa nachádza v severnej časti mesta, umiestnená je na budove Komunitného centra na Krátkej ulici v Rožňave.

Cieľ projektu

„Vzhľadom na to, že aj v súčasnosti pomerne značná časť obyvateľstva z prostredia marginalizovanej rómskej komunity nemala možnosť bezproblémového prístupu k zdroju pitnej vody, mesto sa rozhodlo pomôcť občanom najmä z Krátkej, Hornocintorínskej, Cintorínskej, Podrákošskej, Strmej a ďalších priľahlých ulíc zriadením výdajne pitnej vody,“ vysvetlil Koltáš.

Doposiaľ si podľa neho väčšina obyvateľov severnej časti mesta vodu zabezpečovala z prameňa na Ul. Sama Czabána, kde však kvalita vody nezodpovedá základným hygienickým normám a predstavuje riziko možného ohrozenia zdravia človeka.

„Cieľom projektu bolo najmä zabezpečenie vody pre všetkých ako základnej potreby pre život každého človeka, uplatnenie práva ľudí prístupu k zdrojom, možnostiam a príležitostiam, eliminovanie rizík spojených s možným výskytom a šírením rôznych ochorení a epidémie, ale aj dodržanie základných hygienických návykov detí a dospelých,“ poznamenal M. Koltáš.

Kreditný systém

Automat na vodu bol sprístupnený a daný do bežnej prevádzky v mesiaci január 2020.

„Každý, kto prejaví o túto službu záujem si môže u terénnych sociálnych pracovníkov mesta na Krátkej ulici zakúpiť karty, resp. kredit a využívať služby spojené s odberom pitnej vody 24 hodín denne, sedem dní v týždni,“ dodal Koltáš.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie