Peter Simon Správy

Unikátna výstava v rožňavskej galérii: Jej autorom je bývalý stomatológ Juraj Halyák, FOTO

Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, otvorilo v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, ďalšiu unikátnu výstavu Obrazy a plastiky.

Ilustračný obrázok k článku Unikátna výstava v rožňavskej galérii: Jej autorom je bývalý stomatológ Juraj Halyák, FOTO
10
Galéria

Ako informoval Róbert Šimko z Baníckeho múzea v Rožňave, autorom výstavy je bývalý stomatológ, dnes 81 ročný Juraj Halyák , ktorý v roku 2012 v Galérii už vystavoval.

Výber maliarskej tvorby a plastík umelca Juraja Halyáka uvidia návštevníci výstavy Obrazy a plastiky. Sprístupnená je do 1. septembra. Vystavované diela sú podľa autora špecifické aj tým, že ich vytvoril v období medzi 76. a 81. rokom svojho života. „Keď pracujem s plastikou, či maľujem, nevnímam zdravotné problémy, ktoré v tomto veku aj ja mám a stávajú sa súčasťou staroby. Som preto presvedčený, že aj moja tvorivá činnosť mi pomáha žiť,“ uviedol Halyák.

Dodal, že v modelovaní a ďalších krokoch tvorby plastík je samoukom a inšpiráciu hľadal aj na internete. „Pri samotnej tvorbe však pri mne už nik nestál, nik mi neviedol ruku. Všetko som musel sám vyskúšať a realizovať,“ zakončil autor.

Výstavu otvoril riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave – Pavol Lackanič, spolu s Evou Lázárovou, kurátorkou výstavy a samotným autorom, ktorý prítomným vyrozprával svoj mimoriadne inšpiratívny umelecký príbeh. „Kultúrny zážitok z vernisáže umocnilo aj hudobné vystúpenie učiteľov z rožňavskej ZUŠ, Dušana Zatrocha, Marietty Roxerovej a Petra Henríczyho. Následne sa návštevníci presunuli do výstavných priestorov obdivovať autorove vystavené diela, ktoré si budú môcť všetci záujemcovia vychutnať do 1. septembra 2019 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave,“ dodal Šimko.

Obrazom: Unikátna výstava v rožňavskej galérii
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie