Správy

Únik pred teplom: Zádielska dolina je na to priam stvorená, FOTO

Jedinečná Zádielska dolina je národnou prírodnou pamiatkou a veľmi obľúbenou turistickou oblasťou. Pre niekoho to možno nie je žiadna novinka, pre iných zaujímavé neprebádané miesto.

Ilustračný obrázok k článku Únik pred teplom: Zádielska dolina je na to priam stvorená, FOTO
46
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Okolie Rožňavy skrýva nádherné miesta, na ktorých sa parádne zrelaxujete a pretriedite si myšlienky. Nemáme teraz na mysli wellness centrá, ale naopak, dary prírody, ktoré nám okolie ponúka. Z neďalekého regiónu vám prinášame množstvo zaujímavých tipov na túry či výlety. Tentokrát vás pozývame do Zádielskej doliny. Turistov sme tam stretli v požehnanom množstve.

Za obcou možno nájsť národnú prírodnú pamiatku

Maličká obec Zádiel možno nie je dominantou na mape, jej okolie však skrýva nádhernú prírodu a unikátnu scenériu. Severne od obce totiž leží Zádielska dolina nazývaná aj Zádielska tiesňava. Tá sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu. Vytvoril ju Chotárny potok (Blatnica), ktorý tu vytvára malé vodopády a kaskády. Oblasť je národnou prírodnou pamiatkou.

Zádielska dolina je dlhá asi 3 kilometre, hlboká 300 m a jej šírka nedosahuje miestami ani 10 metrov. Pohľad na celú dolinu je jedinečný. Zádielska dolina od seba oddeľuje Zádielsku planinu a planinu Horný vrch.

Množstvo jaskýň

Zádielska dolina v sebe skrýva až 120 jaskýň, pričom medzi najznámejšie patria Kráľovská jaskyňa, Kostrová, Skrytá jaskyňa, ale aj Zádielska zrkadlová jaskyňa či Bobková jaskyňa. Ďalej sa tu nachádza vzácna a chránená fauna a flóra. Túra ponúka niekoľko trás.

Ak ste sa rozhodli túto krásu Zádielskej doliny zažiť na vlastné oči, môžete sa vybrať po troch trasách. Od rázcestníka Zádielska dolina – horáreň vedie k obom pamiatkam modrá turistická trasa. Súčasťou Zádielskej planiny Horný vrch je aj Borčianská planina, na ktorú vedie od rázcestníka Zádielska dolina zelená turistická trasa. Cez dolinu prechádza červená turistická značka a Náučný chodník Zádielska tiesňava.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Obrazom: Slovenský "Grand Canyon" - Zádielska tiesňava
46
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie