Zdroj: TASR/František Iván

Ubytovávanie utečencov v kraji bude jednoduchšie. Miesto im rezervujú hneď po príchode

Rezerváciu v niektorom zo župných zariadení núdzového bývania dokážu vytvoriť dobrovoľníci online priamo na hranici či železničných a autobusových staniciach.

Veronika Hunyadiová Správy
Veronika Hunyadiová Správy

Ubytovávanie utečencov v kraji bude jednoduchšie. Miesto im rezervujú hneď po príchode

Rezerváciu v niektorom zo župných zariadení núdzového bývania dokážu vytvoriť dobrovoľníci online priamo na hranici či železničných a autobusových staniciach.

Zdroj: TASR/František Iván

Nový rezervačný systém Košického samosprávneho kraja (KSK) na zaistenie nocľahu v župných zariadeniach núdzového bývania uľahčuje logistiku a organizáciu pri ubytovávaní utečencov. Predseda KSK Rastislav trnka ho predstavil na pondelkovej (14. 3.) tlačovej konferencii.

Podľa špecifických potrieb

„Pri hraničných priechodoch ako aj na železničných a autobusových staniciach v dvoch najväčších mestách v Košickom kraji sa v týchto dňoch zhromažďujú ľudia z Ukrajiny. Nie je to dôstojná situácia pre ľudí, ktorí k nám hodiny utekajú pred vojnou, ani pre domácich. Doposiaľ museli vojnoví utečenci po dlhej ceste čakať, kým sa vyrieši otázka ich bývania. Kraj preto pripravil rezervačný systém, ktorý uľahčí a urýchli túto logistiku,“ uviedol Trnka.

Ľudia, ktorí prichádzajú, už na hranici alebo stanici získajú informáciu o možnostiach jednotlivých zariadení a o voľných ubytovacích kapacitách. Dobrovoľníci im vytvoria rezerváciu v takom zariadení, ktoré vyhovuje ich špecifickým potrebám. „Napríklad, ak ide o rodinu, ktorá potrebuje v blízkosti zdravotnícke zariadenie, alebo potrebujú bezbariérový prístup, alebo majú so sebou domáceho miláčika. Na základe takýchto požiadaviek im systém s asistenciou dobrovoľníka ponúkne adekvátne zariadenie a pri odsúhlasení im aj rezervuje potrebný počet miest,“ vysvetlil predseda KSK. Ubytovacie zariadenia sú rozdelené do kategórií aj podľa toho, či ponúkajú možnosť krátkodobého alebo dlhodobého ubytovania.

K dispozícii 23 zariadení

Dobrovoľníci v infopointoch majú k dispozícii vždy aktuálny prehľad o voľných kapacitách. Po tom, čo zadajú do systému rezerváciu, zariadenie sa o tom hneď dozvie online. V systéme je k dispozícii núdzové ubytovanie, ktoré ponúka Košický kraj. K dnešnému dňu je pre utečencov k dispozícii 23 zariadení, ktoré poskytujú bezplatné ubytovanie aj stravu. Ide o stredoškolské internáty, turistické ubytovne a telocvične stredných škôl či priestory školy v prírode po celom kraji.

„Keďže nás kontaktuje mnoho známych, ale aj firiem, ktorí sú ochotnú poskytnúť svoje nehnuteľnosti na dočasné ubytovanie pre vojnových utečencov, sme pripravení rozšíriť túto kapacitu aj na ďalšie zariadenia, prípadne ubytovanie v súkromí,“ dodal Trnka s tým, že by chceli registračný systém doplniť aj o dopravu.

Aktuálne je k dispozícii kapacita viac ako 1 100 miest, z toho obsadených je 723.

Informácie o počte ubytovaných ľudí v župných zariadeniach sú pravidelne aktualizované aj na informačnom webe www.ukrajinaksk.sk. Sú tam informácie o aktuálnom počet lôžok aj ich obsadenosti.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín