Rôzne

TOP 3 tipy na výlety v okrese Rožňava: Kam do prírody počas obmedzeného vychádzania?

Prechádzky vo veľkom parku dovolené nie sú, na Podrákoš, či do blízkeho okolia ísť môžete. Je však veľa ďalších miest, ktoré sa dajú objaviť vďaka potulkám mimo mesta.

Ilustračný obrázok k článku TOP 3 tipy na výlety v okrese Rožňava: Kam do prírody počas obmedzeného vychádzania?
Zdroj: TASR

Na celom území Slovenska platí aktuálne zákaz vychádzania. Našťastie, obsahuje aj výnimky, ktoré nám umožňujú pobyt v prírode. Nie však v zastavanej časti mesta.

Sústrediť by sme sa teda mali na extravilán Rožňavy. Ak si myslíte, že je ním lesík za vaším domom, omyl! Extravilán je časť prírody mimo zastavaného územia mesta alebo územia určeného na zástavbu.

Napríklad prechádzky vo veľkom parku dovolené nie sú, na do lesa nad Podrákoš ísť môžete. Tam ale bude poriadne husto, pretože aj počas bežnej situácie je toto miesto mimoriadne obľúbené.

Máme preto pre vás pár tipov.

Výhľady na mesto a celé okolie

Vyhľadávaným miestom turistov na Silickej planine sú dva parádne vyhliadkové body a to Dievčenská a Brzotínska skala. Z nich, v prípade krásneho počasia, dovidíte naozaj ďaleko. Pri prvej zo spomínaných skál sa do výšky týči aj televízny vysielač.

Z oboch miest môžete z času na čas zazrieť aj končiare Vysokých Tatier. K obom skalám vedie značený turistický chodník a dobrým východiskovým bodom je dedinka Jovice. Prechádzku v lese zvládne naozaj každý a príroda sa určite odmení krásnymi spomienkami.

Plešivecká planina

Na planine sa okrem iného nachádzajú stovky jaskýň a priepastí, niektoré s monumentálnymi rozmermi a jedno technické dielo. Jedná sa o Serényiho cisternu, ktorá slúžila na zhromažďovanie dažďovej vody. Postavená bola v roku 1913.

Planina je bohatá na povrchové i podzemné krasové javy. Vyznačuje sa veľkým množstvom závrtových depresí so škrapmi, škrapovými poľami a závrtmi. Nachádza sa tu cez 200 jaskýň a priepastí.

Tu sa nezapotíte…

Úplne nenáročný výlet, ak sa nepočíta výstup po schodoch veže, si môžete urobiť k Hrhovským rybníkom. Na ich brehu stoja dve veže na pozorovanie vtáctva ponúkajúce pekný výhľad do okolia ale aj informácie o vtákoch, ktoré sa dajú z veže pozorovať.

Nižšia 7 metrová vysoká veža je postavená na východnej strane rybníka a ponúka výhľad na východnú časť „Veľkého hrhovského jazera”, severné svahy planiny Dolný vrch ako aj krajinársky výnimočný reliéf úpätia planiny Horný vrch s tzv. Hrhovským amfiteátrom. Vyššia 12 metrov vysoká veža sa nachádza na západnej strane rybníka. Prístup k veži je pešo od autobusovej zastávky cca 5 minút.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie