Peter Simon Správy

Tohtoročná Noc múzeí v Betliari sa niesla v znamení športu, FOTO

Nechýbali špeciálne prehliadky kaštieľa, koncert Karmen Pál-Baláž či ohňostroj.

Ilustračný obrázok k článku Tohtoročná Noc múzeí v Betliari sa niesla v znamení športu, FOTO
45
Galéria

Konské pólo, jachting, auto-moto športy, rôzne súťaže, ale aj olympiády boli veľmi obľúbenou voľnočasovou aktivitou všetkých členov rodiny Andrássyovcov.

Aj preto sa tohtoročná Noc múzeí v kaštieli Betliar niesla v športovom duchu práve prebiehajúcich Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Podujatie sa uskutočnilo v sobotu 18. mája 2019 v betliarskom múzeu, kde na návštevníkov čakal naozaj bohatý program.

„Od 13:00 bola pre detských návštevníkov otvorená kreatívna výtvarná dielňa, kde sa až do 17:00 mohli zapojiť do tvorby najdlhšej maľovanej knihy a taktiež si vyrobiť rôzne kreatívne športové pomôcky," informuje Judita Krajčiová z múzea v Betliari.

Koncert Karmen Pál-Baláž aj športové aktivity

Ako následne doplnila, na lúke pred kaštieľom sa návštevníci zapojili do športových aktivít ako loptové hry, bedminton, tenis alebo kriket, ktoré boli obľúbené aj medzi aristokratmi. „Program následne pokračoval koncertom finalistky Superstar a interpretky aktuálne najhranejšej slovenskej pesničky Anjel, Karmen Pál-Baláž," hovorí Judita Krajčiová a dopĺňa, že počas soboty sa na akcii zúčastnilo približne tisíc ľudí.

Pozrite si v našej galérii fotky z Nocí múzeí v Betliari.

Prehliadky nesprístupnených častí kaštieľa

Vo večerných hodinách mali návštevníci múzea možnosť zúčastniť sa klasických alebo špeciálnych tematických prehliadok kaštieľa Betliar. „Tematické prehliadky po bežne nesprístupnených častiach kaštieľa sa tento rok venovali športu a športovým aktivitám Andrássyovcov. Túto tému si múzeum nezvolilo náhodou a súvisí s Majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa tento rok konajú na Slovensku, aj práve počas Noci múzeí. Pri bufete Spanga, ktorý sa nachádza v areáli kaštieľa Betliar, mali návštevníci jedinečnú možnosť sledovať prenos zápasu Veľká Británia – Slovensko," uvádza Judita Krajčiová.

Vyvrcholením sobotného večera bol ohňostroj pred kaštieľom, ktorý mal veľkú obľubu v aristokratických kruhoch už od 18. storočia a tvoril neoddeliteľnú súčasť každej väčšej šľachtickej oslavy. Kaštieľ a jeho areál boli pre návštevníkov prístupné do polnoci.

Obrazom: Športová noc múzeí - Betliar (2019)
45
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie