Ilustračný obrázok k článku TEMPUS ART bude o deň kratší: Organizátori reagujú na sprísnené pandemické opatrenia
Zdroj: TEMPUS ART

TEMPUS ART bude o deň kratší: Organizátori reagujú na sprísnené pandemické opatrenia

V Rožňave sa od 16. do 18. septembra uskutoční Medzinárodný festival alternatívnych divadiel TEMPUS ART 2021. Program pôvodne štvordňového festivalu organizátori napokon vtesnali do troch divadelných dní.

Kultúra
Kultúra

TEMPUS ART bude o deň kratší: Organizátori reagujú na sprísnené pandemické opatrenia

V Rožňave sa od 16. do 18. septembra uskutoční Medzinárodný festival alternatívnych divadiel TEMPUS ART 2021. Program pôvodne štvordňového festivalu organizátori napokon vtesnali do troch divadelných dní.

Ilustračný obrázok k článku TEMPUS ART bude o deň kratší: Organizátori reagujú na sprísnené pandemické opatrenia
Zdroj: TEMPUS ART

Na hornom Gemeri sa predstavia divadlá z východného Slovenska, ale aj Divadlo Astorka Korzo´90, Teatro Tatro či pouličné happeningové divadlo Teatr Akt z Poľska alebo divadlo Cie Tac o Tac na skákacích nohách z Francúzska.

Festival sa vracia do Rožňavy po ôsmich rokoch. Symbolicky v neistých pan­demických časoch, kedy sa s jeho prípravami začalo ešte v období uvoľnenia a kedy boli kultúrne inštitúcie na dlhé mesiace zavreté.

Kultúra v regiónoch je dôležitá

Zatvárať kultúru na také dlhé obdobie prináša svoje dôsledky. Ak v spoločnosti nefunguje kultúra a ľudia nemajú prístup k duchovným zážitkom, nastáva depresívny stav, ktorý je náročný pre všetkých. Našou snahou je ukázať, že môžeme žiť divadlom aj v časoch, kedy sú náležité opatrenia nevyhnutné,“ konštatuje Tatiana Masníková, riaditeľka a režisérka Divadla Actores, ktorá festival organizuje.

Organizátori divadelného festivalu TEMPUS ART sa po dôkladnom zvážení situácie rozhodli festival skrátiť na tri dni a tomu prispôsobili aj program.

Diváci budú mať možnosť zažiť vynikajúce predstavenia divadiel z východného Slovenska ako My, ľud! v podaní košického Divadla Na Peróne, Dospelosť v podaní Prešovského národného divadla alebo Žena v čiernom z dielne Divadla Kontra zo Spišskej Novej Vsi.

Náročné témy v neľahkých časoch

Mnohé inscenácie prinášajú dôležité spoločenské témy, ktoré rezonujú aj v našej spoločnosti a inovatívne vstupujú do komunikácie s divákom. Hra My, ľud! v podaní košického divadla Na Peróne otvára aktuálne spoločenské otázky súčasného globalizovaného sveta na témy, ako sú ekológia, migrácia a formovanie verejnej mienky. Vývoj hry bude svojimi postojmi a názormi určovať samotné publikum. V hre Dospelosť, v ktorom si zahrá vynikajúca herečka Lenka Barilíková, sa zase divák môže konfrontovať s témami ako sú nie vždy jednoduché rodinné vzťahy a ako ich môže ovplyvniť smrteľná choroba jedného z členov rodiny.

Chýbať nebude ani Teatro Tatro s úspešným predstavením Majster a Margaréta alebo Divadlo Astorka Korzo´90 s hrou Čudné popoludnie Dr. Zvonka Burkeho.

Spomedzi zahraničných divadiel do Rožňavy zavítajú divadlo Teatr Akt z Poľska, ktoré počas festivalu zahrá dokonca dvakrát, a francúzske divadlo na skákacích nohách Cie Tac o Tac.

Červená zóna

Pretože sa Rožňava dostala v rámci covid mapy do červenej zóny, organizátori musia pristúpiť k razantnejším opatreniam, aby bol festival bezpečný pre všetkých účinkujúcich i samotných návštevníkov.

Zvážili sme všetky kroky a robíme všetko preto, aby bol festival bezpečný. Uvedomujeme si, že ak chceme fungovať v tejto situácii ďalšie roky, potrebujeme byť zodpovední voči sebe, byť ostražití, ale zároveň sa naučiť fungovať aj v pandemickom svete, keď nám to ešte situácia umožňuje. Festival organizujeme v súlade so všetkými opatreniami, ktoré sú dané pre organizovanie kultúrnych podujatí v červenej zóne. Návštevníci festivalu sa okrem vstupenky preukážu aj potvrdením o očkovaní, negatívnym testom alebo potvrdením o prekonaní covidu, ktoré nesmie byť staršie ako 180 dní,“ vysvetľuje Róbert Kobezda, herec a umelecký šéf Divadla Actores.

Červený kríž v Rožňave vyhradil pre návštevníkov festivalu možnosť sa nechať prednostne otestovať v nasledovných termínoch: štvrtok a piatok (16.9. – 17.9.) od 14.30h do 15.30h, sobota (18.9.) od od 9.00h do 10.00 h. Požiadať o testovanie je možné aj v Nemocnici s poliklinikou Svet Zdravia v Rožňave cez portál korona.gov.sk alebo osobne.

Niektoré predstavenia sú už vypredané

Lístky na niektoré festivalové predstavenia sú už vzhľadom na obmedzené kapacity vypredané. „Aj preto by sme radi apelovali na divákov, aby s kúpou vstupeniek na vybrané predstavenia neváhali,“ dodáva Róbert Kobezda.

Lístky na festival TEMPUS ART nájdete v predpredaji v pokladni divadla a dajú sa kúpiť online na predpredaj.sk

Divadelný festival TEMPUS ART sa koná aj pri príležitosti osláv 730. výročia od prvej písomnej zmienky mesta. Počas festivalu návštevníci zažijú videomapping, maľovanie obrazov na námestí, pre najmenších sú pripravené rozprávkové predstavenia.

Záštitu nad festivalom prebral primátor mesta Michal Domik. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín