Správy

Technický skvost na Plešiveckej planine: Vedeli ste o tejto stavbe?

Naše okolie ponúka naozaj krásne prírodné zákutia. Nájdu sa však aj pamiatky, ktoré vytvoril človek. História siaha poriadne hlboko. Jedna taká sa nachádza aj na Plešiveckej planine.

Ilustračný obrázok k článku Technický skvost na Plešiveckej planine: Vedeli ste o tejto stavbe?
Zdroj: Dnes24.sk

Východ Slovenska je plný krás a bohaté zážitky nám ponúkajú aj lokality neďaleko Rožňavy. Inšpirujte sa našimi tipmi v seriáli o najzaujímavejších historických stavbách v okolí Rožňavy. Niektoré už chátrajú, avšak o to sú pre oko nadšenca zaujímavejšie. Vybrať sa ku nim môžete aj vy, a tak sa aspoň kúsok preniesť do časov minulých.

Nevšedná stavba uprostred planiny

Nevšedný objekt v obklopení prírody. Prechádzkou po známej Plešiveckej planine môžete natrafiť na nevšednú historickú stavbu. Nie každý vie, o čo sa vlastne jedná. Už pohľad na mapu niektorých zmätie. Na planine sa okrem iného nachádzajú stovky jaskýň a priepastí, niektoré s monumentálnymi rozmermi a jedno technické dielo.

Jedná sa o Serényiho cisternu, ktorá slúžila na zhromažďovanie dažďovej vody. Postavená bola v roku 1913.

Problém s vodou sa vyriešil

Plešivecká planina sa dávno využívala aj na pasenie dobytka. Problém s vodou sa vyriešil až po stavbe cisterny, ktorá má v priemere 16 metrov a hĺbku 4 metre. Cisterna bola schopná zadržať 960-tisíc litrov vody. Postavili ju na mieste akéhosi prírodného lievika v krajine a kanálmi do nej stekala dažďová voda z okolitých svahov.

Zaujímavosťou je aj to, že nádrž je v strede predelená stenou na dve polovice, aby sa pri čistení nemusel vyprázdniť celý objem cisterny. V roku 2002 vyhlásili Slovenský kras za národný park a tak prišiel aj zákaz pasenia dobytka.

Ku studni na Plešiveckej planine sa dostanete po modrej turistickej značke smerom k Gerlašskej skale.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie