Správy

Starostovia známych obcí z nášho okresu: Takto zasiahli krízové opatrenia naše dediny

Opatrenia neustále pribúdajú a slovo koronavírus počujeme mnohokrát denne. Zaujímalo nás, ako tieto pohnuté časy prežívajú obce, kde sa pozná prakticky každý s každým.

Ilustračný obrázok k článku Starostovia známych obcí z nášho okresu: Takto zasiahli krízové opatrenia naše dediny
Zdroj: pixabay.com

Opatrenia súvisiace s novým koronavírusom pribúdajú a dotkli sa už každej oblasti bežného života. Život v mestách sa spomalil. Nás zaujímalo, ako to vyzerá v menších obciach v okolí Rožňavy. Aké opatrenia robia dediny? Sú ich obyvatelia disciplinovaní? Stíhajú miestne obchody dopĺňať zásoby potravín? Pýtali sme sa starostov.

Život pod hradom Krásna Hôrka

„V rámci opatrení v našej obci boli vyvesené všetky nariadenia krízového štábu týkajúce sa korona vírusu na úradnej tabuli ako aj na. Taktiež boli informovaní obyvatelia aj prostredníctvom miestneho rozhlasu. V rámci opatrení aj obecný úrad funguje v núdzovom režime. V prvom kole sa rozdávali rúška obyvateľom nad 65 rokov, v druhom kole od 60 – 65 rokov a teraz budeme roznášať rúška obyvateľom od 50 – 60 rokov. Do dnešného dňa sme rozdali viac ako 1 000 rúšok. Okrem toho, že sme rúška zabezpečovali hlavne z externých zdrojov snažíme sa aj my ako obec vlastnými silami tieto rúška šiť,“ povedal pre Dnes24.sk starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo.

Ako doplnil, obyvatelia sú dostatočne disciplinovaní a snažia sa striktne dodržiavať všetky nariadenia. „Ja ako starosta obce vnímam danú situáciu zatiaľ za celkom pokojnú. Obecný úrad pracuje v núdzovom režime. Klienti nás kontaktujú väčšinou telefonicky, alebo emailovou formou. Snažíme sa každého nášho klienta vybaviť k plnej spokojnosti,“ dodal na záver Bollo.

Gemerská Poloma sa zomkla, šijú rúška

Starostka Gemerskej Polomy Lillian Bronďošová po vyhlásení mimoriadnej situácie vyzvala krajčírky, aby šili pre obec ochranné rúška. Ihneď sa ich prihlásilo 15, čo starostku veľmi milo prekvapilo, Pre seniorov roznášajú obedy v jednorázových obaloch a niektorým pomáhajú aj s nákupmi. „Rúška sa rozdali najprv všetkým rizikovým skupinám. Ako starostka obce môžem povedať, že v obci má už každý rúško a máme dokonca aj rezervné. Ľudia v dedine opatrenia poctivo dodržujú. Obchody zásobovanie stíhajú,“ uviedla pre Dnes24.sk Lillian Bronďošová.

Na margo danej situácie dodala, že je to náročné. „Musíme zabezpečiť opatrenia na ochranu obyvateľov a súčasne úsporné opatrenia pre obec, pretože je veľká pravdepodobnosť, že obce nebudú mať príjem, ale fungovať budeme musieť. Fakt, je to veľmi náročné,“ uviedla a na záver povedala, že aj Gemerská Poloma sa zapojila do poďakovania pre všetkých zdravotníkov, záchranárov, hasičov, policajtov, predavačky,kraj­čírky a v obecnom rozhlase každý večer o 20.00 hod. púšťajú pieseň.

V Nižnej Slanej sa nájdu aj neporiadníci!

„Prostredníctvom MR a informačných letákov informujeme obyvateľov o súčasnej situácii a nariadeniach či už RÚVZ a krízového štábu. Obyvateľom bytových domov v časti Nižnoslanská baňa 42 a 43 a na Osadu v obci bola zabezpečená dodávka vody. Na OU sa šilo približne 150 rúšok v prvom rade pre seniorov a po dodaní objednaných rúšok tieto boli rozdané medzi marginalizované obyvateľstvo obce a obyvateľov, ktorí si rúška nevedia zabezpečiť,“ hovorí starosta Nižnej Slanej Tibor Jerga.

Ako doplnil, prevažná časť obyvateľov je disciplinovaná. „Avšak nájdu sa jedinci, ktorí po príchode zo zahraničia napriek upozorneniam či už cez média, alebo osobne prostredníctvom starostu obce, zamestnancov a polície sústavne porušujú jednak nariadenie nosenia ochranného rúška, taktiež dodržiavanie karantény,“ doplnil Jerga.

Na záver povedal, že obyvateľov obce žiada hlavne k dodržiavaniu nariadenia, aby chránili seba a okolie nosením ochranného rúška a dodržiavania opatrení hygieny.

Aj v Slavošovciach je to teraz ťažké

Pravidelné hlásenia v miestnom rozhlase a oznámenia na úradných tabuliach. Takto to v týchto dňoch vyzerá asi všade. Starosta Slavošovec Štefan Bašták uviedol, že v obci obyvatelia obce nad 65 rokov dostali od samosprávy ochranné rúška, detto zamestnanci a poslanci obce, sociálne pracovníčky obce šijú ich vo vlastnej réžií a rozdávajú aj margimalizovaním skupinám v obci rúška. Vo vlastnej réžií tiež šije rúška pre zamestnancov a obyvateľov obce pani riaditeľka MŠ.

„Obyvatelia obce sú väčšinou disciplinovaný. Sú prípady najmä vo viacčlenných rodinách v rómskej osade, kde nerešpektujú nariadenia, najmä mladiství. Týchto obyvateľov upozorňujú občianska poriadková služba zriadená obcou. Obyvateľov obce vyzývame najmä k noseniu rúška, k pravidelnej hygiene a aby nevychádzali z domu len v najnutnejších prípadoch. V prípade tel. žiadostí zabezpečujeme v rámci terénných sociálnych pracovníčok nákupy seniorom a ľudom v karanténe. Situáciu ako starosta obce vnímam ako mimoriadne ťažkú. Myslím si, že je potrebné sprísniť tresty pre migrujúcich občanov ktorí nedodržujú vydané opatrenia,“ povedal pre Dnes24.sk Štefan Bašták.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Osada v Gelnici v karanténe
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie