Späť do minulosti: Folklórne leto v Gombaseku na historických FOTO

Pozrite si na jedinečných záberoch folklórny festival Maďarov, žijúcich na Slovensku, ktorý už desaťročia ponúka vystúpenia ľudových súborov.

Peter Simon

Festival sa od roku 1955 organizuje každoročne v stredisku Gombasek v amfiteátri. Nachádza sa pri Rožňave neďaleko obce Slavec.

Hlavným cieľom podujatia je aj v týchto rokoch zachovávanie tradícií a organizovanie medzinárodných stretnutí ľudových, folklórnych a umeleckých, tanečných a speváckych súborov a skupín, ako aj sólistov a umelcov iného charakteru, stretnutie Maďarov žijúcich na Slovensku v prekrásnom prostredí.

Pozrite si v našej galérii jedinečné archívne zábery :) Napríklad v nedeľu, 11. júla 1965 sa na 10. celoštátnych slávnostiach piesní a tancov zišlo v areáli približne 15 000 návštev­níkov.

Sprvu regionálne a neskôr celoslovenské kultúrne slávnosti majú už viac ako polstoročnú históriu. Festival je zameraný najmä na ľudové umenie a kultúru. Vystupujú na ňom najlepšie kultúrne a ľudové súbory z celého Slovenska i zahraničia (tanečné, spevácke i dramatické skupiny), ako aj hudobné skupiny. V rámci programu dostávajú možnosť prezentovať svoju činnosť bábkové divadlá, tanečné domy a organizujú sa aj výstavy ľudových remesiel.

Slávnosti v Gombaseku boli vždy považované za fórum na prezentáciu ľudového umenia a predovšetkým rozvoj priateľských vzťahov medzi národmi a národnosťami. To sa týka nielen vystupujúcich kolektívov ale i návštevníkov festivalu.

Zdroj: Dnes24.sk