Správy

Späť do minulosti: Dobové FOTKY z Dobšinskej ľadovej jaskyne

Dobšinská ľadová jaskyňa je Národnou prírodnou pamiatkou a je zaradená aj do Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Pozrite si dobové zábery z jej útrob v našej galérii.

Ilustračný obrázok k článku Späť do minulosti: Dobové FOTKY z Dobšinskej ľadovej jaskyne
6
Galéria

Gemer je okrem iného známy aj krásnou prírodou a množstvom jaskýň či priepastí. Niektoré až také známe nie sú, no ďalšie sú priam skvostom. Jednou z nich je aj Dobšinská ľadová jaskyňa. Teraz vám prinášame dobové fotky. Zaujímavosťou je, že v 50. rokoch minulého storočia v nej ešte trénoval úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín a v jaskyni bolo do roku 1946 povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku.

Do spodných častí jaskyne prvýkrát prenikol kráľovský banský radca Eugen Ruffínyi za pomoci svojich priateľov G. Langa a A. Megu 15. júna 1870. Pomenovali ju podľa neďalekého mesta Dobšiná, v ktorého katastri sa nachádza. Verejnosti bola jaskyňa sprístupnená už rok po jej objavení a v roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe elektricky osvetlená.

V hlbokej priepasti sa vekmi nahromadilo vyše milióna metrických centov ľadu, ktorý vytvoril nekonečne pestrú ľadovú výzdobu.

Dĺžka chodieb v jaskyni meria 1386 m. Množstvo ľadu sa odhaduje na 145 000 m3, hrúbka na 25 metrov.

Prehliadka tejto ľadovej krásy trvá pol hodiny. Na archívnych fotkách je vidieť napríklad Veľkú sieň, Studňu, Gotický oltár, snehovú záhradu, Ruffínyho koridor, organ nad priepasťou Peklo, hlbokou až 130 metrov.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Obrazom: Dobové fotky z Dobšinskej ľadovej jaskyne
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie