Smutné zábery na našu niekdajšiu pýchu: No slová Františka Jozefa zahrejú aj teraz!

Naše okolie ponúka naozaj krásne prírodné zákutia. No náš kraj bol kedysi známy široko ďaleko aj hospodárskou vyspelosťou.

Peter Simon

Východ Slovenska je plný krás a bohaté zážitky nám ponúkajú aj lokality neďaleko Rožňavy. Inšpirujte sa našimi tipmi v seriáli o najzaujímavejších historických stavbách v okolí Rožňavy. Niektoré už chátrajú, avšak o to sú pre oko nadšenca zaujímavejšie. K väčšine sa môžete vybrať aj vy, a tak sa aspoň kúsok preniesť do časov minulých.

Náš Gemer sa v minulosti preslávil baníctvom a ťažbou železnej rudy, a práve to bol začiatok príbehu, ktorý sa odohral v starej budove, ktorú vám teraz predstavíme. Nachádza sa neďaleko Rožňavy, niekoľko kilometrov smerom na Košice.

Znie to až neuveriteľne. V Drnave neďaleko Rožňavy vybudovali Andrássyovci najlepší železiarsky komplex v Uhorsku. Bol považovaný za vzor vtedajšej éry hutníctva.

Gróf Juraj IV. Andrássy zveľaďoval podnik na základe poznatkov získaných v rámci študijných ciest v zahraničí. Na stavbu pece si najal podľa prameňov anglického odborníka.

„O vysokej úrovni svedčí aj fakt, že práve tu v roku 1844 odliali nosníky a hlavné časti pre Széchenyiho reťazový most spájajúci Pešť s Budínom, ktorý postavili podľa projektu anglického inžiniera Williama T. Clarka. Po vykonaní prísnych technických skúšok porazila Drnava zahraničnú konkurenciu a pri výrobe spracovávala železo dovezené z Anglicka,“ informujú na svoje oficiálnej facebook stránke Čierne diery.

Nový most sa stal symbolom Budapešti a traduje sa, že keď po ňom prvýkrát prešiel cisár František Jozef I., označil Drnavu za „Malú Pešť (Kispest)“. V hlavnom meste Uhorska hlásalo slávu gemerského železa aj zábradlie dunajského korza či kandelábre s nápisom DERNŐI VASGYÁR (Drnavská železiareň).

Dnes je však realita o dosť iná. Z rozsiahleho komplexu nezostalo skoro nič. Jedna opustená budova. Aby sa zas na históriu tejto dedinky pri našom meste nezabudlo, pred istým časom upravilo okolie a samotný vstupný portál do štôlne Dionýz, ktorá sa nachádza len kúsok od spomínanej historickej budovy.

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame