Peter Simon Správy

Skvosty Gemera a okolia: 5 TIPOV na septembrový výlet, FOTO

Gemer je krajina plná rôznych zákutí. Do prírody, či za pamiatkami sa oplatí vyraziť aj teraz. Pozrite si náš výber.

Ilustračný obrázok k článku Skvosty Gemera a okolia: 5 TIPOV na septembrový výlet, FOTO
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Je už tradíciou, že vám pravidelne prinášame články s tipmi na zaujímavé výlety v Rožňave a okolí. Z popularity sa tešia najmä obce, ktoré ponúkajú množstvo prírodných atrakcií či iných skvelých zážitkov. Z Rožňavy však toho máme na dosah oveľa viac!

Región Gemera, ako aj celé východné Slovensko sa môže pýšiť pamiatkami, ktoré by nám mohli závidieť po celom svete, či už prírodné alebo historické. My sme vám vyselektovali päť zaujímavých lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť.

História baníctva

Smolník a priľahlé okolie zaujme nadšencov turistiky aj pamiatok. Jedná sa o jednu z významných banských lokalít Slovenska. V centre nájdete aj budovu bývalej tabakovej továrne. Historická dedinka sa nachádza neďaleko Rožňavy a navštevujú ju turisti z rôznych kútov Slovenska. Ponúka turistické aj historické vyžitie. Veď nenadarmo sa jedná o jednu z najvýznamnejších banských lokalít Slovenska. Smolník je architektonicky zaujímavá a pôsobivá obec, v ktorej sa nachádza množstvo pamiatok.

Okrem toho v Smolníku nájdete aj banský vozík s poslednou vyťaženou rudou a zbíjačku v kameni ako spomienka na banskú činnosť. Celé centrum obce patrí do pamiatkovej zóny. Významnou pamiatkou, ktorá sa nachádza v katastri obce medzi vrchmi Malá Hekerová a Vtáčí vrch je Tereziánska štôlňa nazývaná aj ako Priechodový kanál z roku 1794.

Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Zaujímavosť Silickej planiny

Potulky v prírode očaria azda každého a o to viac, keď sa podarí vystihnúť aj krásne slnečné počasie. Vybrať sa môžete aj ku priepasti Malá Žomboj v srdci Slovenského krasu. Priepasť sa nachádza na severe Silickej planiny v nadmorskej výške 587 metrov nad morom, len pár krokov od modrej turistickej značky. Ako sa píše na priľahlej tabuli, známa je od roku 1925, keď do nej ako prví zostúpili vojaci rožňavskej posádky. Očakávali, že priepasť bude poriadne hlboká, lebo nebolo počuť dopadnúť kameň.

Jedná sa o zvislú studňovitú priepasť s hĺbkou 142 metrov. Okolie vstupu je ohraničené, avšak vybudovaná malá vyhliadka ponúkne krásny pohľad do útrob. V strednej časti priepasti sa nachádza tzv. Netopierí dóm, ktorý v roku 2002 zmapoval J. Stankovič so Z. Jergom.

Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Tunel, ktorým môžete prejsť

Protiletecký kryt, sklad ovocia a zeleniny, koncertná sála, medvedia skrýša, ale aj cyklocesta či skratka cestou k lekárovi a na nákupy. Na všetky tieto účely slúžili od konca druhej svetovej vojny dva tunely pri Magnezitovciach v Revúckom okrese, ktoré mali byť súčasťou trate Tisovec – Slavošovce. Keďže jej výstavba bola v roku 1949 zastavená, svoj hlavný účel nikdy nesplnili a ani raz nimi neprešiel vlak.

Kratší tunel, Koprášsky, využíval za bývalého režimu vtedajší potravinársky podnik Jednota ako sklad zeleniny a ovocia. Na lepšie časy obidvom tunelom i viaduktu začalo svitať až od 90. rokov, keď boli postupne vyčistené, ich okolie revitalizované a začali slúžiť ako turistické atrakcie.

Dnes sú pri nich postavené oddychové altánky s možnosťou opekania a na slavošovskej strane aj detské ihrisko. Pri Slavošovskom tuneli sa od roku 2012 uskutočňujú aj kultúrne podujatia.

Zdroj: Čierne diery

Výhľady na mesto a celé okolie

Vyhľadávaným miestom turistov na Silickej planine sú dva parádne vyhliadkové body, a to Dievčenská a Brzotínska skala. Z nich v prípade krásneho počasia dovidíte naozaj ďaleko. Pri prvej zo spomínaných skál sa do výšky týči aj televízny vysielač. Z oboch miest môžete z času na čas zazrieť aj končiare Vysokých Tatier. K obom skalám vedie značený turistický chodník a dobrým východiskovým bodom je dedinka Jovice. Prechádzku v lese zvládne naozaj každý a príroda sa určite odmení krásnymi spomienkami.

Len po značených chodníkoch. Klubu slovenských turistov Rožňava, dňa 4. októbra 2017 počas brigády RR KST Rožňava osadili nové smerovníky k novej vyhliadke na Brzotínskych skalách. Doteraz táto lokalita s krásnymi výhľadmi nebola turisticky sprístupnená, no po novom sa to zmenilo, a môžete sa kochať krásnymi výhľadmi na Rožňavskú kotlinu z novej, zeleno značenej vyhliadky. Avšak platí zákaz pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka.

Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Nevšedný objekt na planine

Prechádzkou po známej Plešiveckej planine môžete natrafiť na nevšednú historickú stavbu. Nie každý vie, o čo sa vlastne jedná. My sme sa pozreli hlbšie. Už pohľad na mapu niektorých zmätie. Na planine sa okrem iného nachádzajú stovky jaskýň a priepastí, niektoré s monumentálnymi rozmermi a jedno technické dielo. Jedná sa o Serényiho cisternu, ktorá slúžila na zhromažďovanie dažďovej vody. Plešivecká planina sa dávno využívala aj na pasenie dobytka.

Problém s vodou sa vyriešil až po stavbe cisterny, ktorá má v priemere 16 metrov a hĺbku 4 metre. Cisterna bola schopná zadržať 960-tisíc litrov vody. Postavili ju na mieste akéhosi prírodného lievika v krajine a kanálmi do nej stekala dažďová voda z okolitých svahov.

Zdroj: Facebook - Čierne diery

Titulná foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie