Peter Simon Kultúra

Siahodlhá história ikony nášho okresu: TOTO ste o kaštieli možno nevedeli!

Dominantou nášho okresu je šľachtický kaštieľ, ktorý kedysi patril tamojším panovníkom Andrássyovcom. Výnimočnosť tejto pamiatky spočíva v tom, že je zachovaná v takmer neporušenej podobe.

Ilustračný obrázok k článku Siahodlhá história ikony nášho okresu: TOTO ste o kaštieli možno nevedeli!
Zdroj: TASR

„Na Slovensku je málo takýchto zachovaných kaštieľov, ktoré by takto takmer v celistvosti opatrovali, ochraňovali fond po bývalých majiteľoch, v tomto prípade po majiteľoch šľachtického rodu Andrássyovcov,“ uviedla vedúca oddelenia výskumu a starostlivosti o zbierkový fond Múzea v Betliari Silvia Lörinčíková.

V kaštieli môžu návštevníci podľa Lörinčíkovej vidieť expozíciu pod názvom Apartmány grófskej rodiny a rovnako i vzácny zbierkový fond historickej knižnice bývalých majiteľov šľachtického rodu Andrássyovcov .

Rozšírená zbierka trofejí

Keďže ide o historicko-umelecké múzeum, návštevníci tam môžu podľa nej vidieť historický nábytok, bohatú zbierku výtvarného umenia, skla, porcelánu, keramiky a historických zbraní. „Rovnako môžu vidieť i zbierku trofejí, pretože ku kaštieľu neodmysliteľne patrí aj tradícia poľovníctva, ktorá tu bola rozšírená hlavne v 19. storočí a potom do prvej polovice 20. storočia, do odchodu majiteľov Andrássyovcov, keď v roku 1944 museli opustiť kaštieľ a tento región,“ priblížila.

Bohatý fond knižnice

Fond knižnice založil na prelome 18. a 19. storočia gróf Leopold Andrássy. Predstavuje 14.167 zväzkov kníh a časopisov, medzi nimi tri inkunábuly (prvotlače) z druhej polovice 15. storočia, najväčšie prírastky sú z 18. a 19. storočia, pričom prevažuje odborná literatúra z oblasti prírodných vied, medicíny, astrológie, histórie, teológie, práva a pod. História kaštieľa siaha až do 15. storočia. „Zemepánmi obce, kaštieľa a takisto hradu Krásna Hôrka boli Bebekovci, čo bol šľachtický rod, ktorý ovplyvňoval históriu regiónu do roku 1556, respektíve 1557. Po ich odchode ako hradní kapitáni na Krásnu Hôrku prišli Andrássyovci, ktorí písali históriu až do roku 1944,“ uviedla Lörinčíková.

Jadro stavby z 15. storočia

Budova kaštieľa prešla v minulosti viacerými zmenami. Pôvodná stavba, gotické jadro pochádza z polovice 15. storočia. Neskorší majitelia Andrássyovci realizovali na pôvodnom objekte viacero úprav, a to interiérové úpravy z konca 18. storočia, koncom 19. storočia došlo k úplnej prestavbe a kaštieľ dostal podobu, v akej je dodnes. „Posledná celková pamiatková obnova prebiehala v rokoch 1989–1993, za ktorú bola múzeu v roku 1994 udelená prestížna cena Europa nostra,“ skonštatovala Lörinčíková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie