Peter Simon Správy

Sezóna bazy je tu. Viete, kde ju nájsť pri Rožňave?

Jej kvality dobre poznajú aj Rožňavčania. Ak ju chcete nájsť, stačí sa poobzerať vo svojom okolí. Na čo všetko bazu využijete a kde ju nazbierať?

Ilustračný obrázok k článku Sezóna bazy je tu. Viete, kde ju nájsť pri Rožňave?
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Baza čierna je krík, ktorý u nás v tomto období nájdete rásť na viacerých miestach. Okolie púta svojou rozkvitnutou voňavou korunou, keď kvitne bledožltými kvetmi a druhý raz čiernymi bobuľami, ktoré vyrastajú v strapcoch.

Používa sa na rôzne účely, účinná je proti nachladnutiu, keďže obsahuje vitamíny C a B, pôsobí ako antioxidant a spomaľuje proces starnutia buniek. Na liečebné účely sa využívajú aj kvety, aj plody. Z bazy sa navyše dajú pripraviť chutné špeciality, napríklad veľmi dobrý sirup.

Ako prezradila Eva, jej vyhľadávanou lokalitou je lesík nad mestom, teda lokalita Podrákoša. „Je akurát obdobie, keď sa chystám ju nazbierať. Z bazy robím klasický sirup, ale keď sa vysuší môžete z nej uvariť aj čaj, povedala Eva a dodala. "Baza v našej rodine ide, čiže každý rok, ak už počasie dovolí, tak si dáme prechádzku do prírody a máme pripravené aj košíky. Dajú sa z nej urobiť chutné veci, ale hlavne u nás letí asi ten sirup,“ hovorí.

Sirup uvaríme z jedného litra vody, pol kila kryštálového cukru a šťavy z troch citrónov. Do uvareného sirupu pridáme 20 kvetov bazy a necháme tri hodiny odstáť. Nakoniec sterilizujeme 20 minút.

„Na bazové kvety chodím najčastejšie do okolia obce Lúčka. Môže sa zbierať, kým kvitne a zvyknem robiť tradičný sirup, či ju sušiť na čaj,“ prezradil Tomáš

Viete aj vy o nejakej lokalite v okolí Rožňavy, kde tento zdravý zázrak rastie, alebo poznáte zaujímavý recept s využitím bazy? Dajte nám vedieť na našom facebooku :)

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie