Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  24 °C
Správy

Sčítanie netopierov v krase pokračuje: Pri Hrhove niekto vydymil 160 člennú kolóniu

Sledovanie zmien početnosti jednotlivých druhov netopierov v rámci monitorovaných podzemných priestorov je cieľom aktuálneho zimného sčítania netopierov, ktoré prebieha v ich zimoviskách na území Národného parku Slovenský kras (NP SK).

Ilustračný obrázok k článku Sčítanie netopierov v krase pokračuje: Pri Hrhove niekto vydymil 160 člennú kolóniu
15
Galéria

Informoval chiropterológ Štefan Matis zo správy NP SK s tým, že je naplánované do polovice marca.

„Najpočetnejším druhom netopiera v jaskyniach je aj počas tejto zimy večernica malá. U tohto druhu bola dokonca zaznamenaná rekordná početnosť až 74 000 jedincov v rámci nášho najväčšieho zimoviska,“ konkretizoval Matis, podľa ktorého sú v Európe známe iba dve väčšie zimoviská, v Bulharsku a v Rumunsku.

Dlhodobý trend poklesu početnosti je podľa jeho údajov pozorovaný u dvoch druhov, netopiera ostrouchého a uchane čiernej. „Počty týchto dvoch druhov už dlhodobo výrazne klesajú vo všetkých sledovaných úkrytoch. Najvzácnejšími zimujúcimi druhmi sú podkovár južný, podkovár veľký, lietavec sťahovavý či netopier pobrežný,“ dodal chiropterológ.

Ako pokračoval, odborníci počas zimného sčítania každý rok zaznamenajú aj negatívne javy, ktoré pôsobia nepriaznivo na zimujúce netopiere.

„Žiaľ, neobišlo ich to ani túto zimu. Pri obci Hrhov návštevníci nelegálne rozložili oheň v ústí jednej jaskyne, čím zamorili dymom celý jaskynný priestor a spôsobili tým zánik celej 160-kusovej kolónie zimujúcich netopierov,“ podotkol Matis.

NP SK je najrozsiahlejšie krasové územie Slovenska s výskytom viac ako 1 300 jaskýň. Odborníci zo správy NP SK v spolupráci s dobrovoľníkmi v ňom počas každej zimy skontrolujú viac ako 100 jaskýň, priepastí a banských diel.

Zaujať Vás môže aj toto VIDEO! Cukrová homoľa v Zádieli, smutný príbeh o láske a nezmyselnom dodržaní slova.

Zdroj: Dnes24.sk
Obrazom: Sčítanie netopierov v Zádielskej tiesňave
15
Galéria
Zdroj: TASR