Rožňavu zasiahli horúčavy. FOTO a VIDEO z rozpáleného námestia

Horúčavy nám ešte stále dávajú zabrať a platí to i pre centrum Rožňavy. Boli sme sa tam pozrieť na to, ako ľudia s nimi bojujú.

Peter Simon

S vysokými teplotami bojujú v týchto dňoch aj ľudia v našom meste. Práve tam sme sa vybrali na to pozrieť a to aj s fotoaparátom. Oslovili sme aj zmrzlinárov a obyvateľov Rožňavy. Aké studené pochúťky letia v našom meste a ako Rožňavčania znášajú vysoké teploty?

Článok pokračuje pod videom.

Zdroj: Dnes24.sk

Na lavičkách v parku pod vežou

Mnohí ľudia, ktorí prechádzajú centrom nášho mesta, vyhľadávajú v tomto horúcom počasí doslova každý kúsok tieňa, aby sa čo najviac chránili pred páliacim slnkom. Na námestí je to ešte horšie, keďže teplo sála aj z asfaltu. Chládok nachádzajú aj pod stromami s lavičkami, ktoré lemujú okolie strážnej veže. Tam sme stretli viacero dôchodcov. Ako vidieť, výstrahy z médií berú vážne a každý mal v rukách fľašu vody. Tí, ktorí ju nemajú, však majú možnosť napiť sa z pristavenej cisterny, ktorú zadovažuje mesto v spolupráci s vodármi. Voda sa tam denne vymieňa a je čerstvá.

„Tá cisterna je dobrým krokom. Cez námestie prechádza veľa ľudí a veľa sa z nich pri nej aj zastaví a osvieži sa. Sedím tu približne 15 minút a boli tu asi desiati. Počúvala som v správach, že v tieto dni má byť naozaj teplo, asi najväčšie tento rok. Dbám o pitný režim a hodila som si na hlavu aj klobúk,“ povedala pri posedení Majka.

Mnohí z vás si určite všimli aj to, že pracovníci Technických služieb zabezpečujú ochladzovanie mesta kropiacim vozidlom, ktoré sa pohybuje po centre a okolí.

Posedieť sa dá aj pri fontáne. Koruny blízkych stromov ponúknu trochu tieňa.

Osvieži aj zmrzlina

Ako pre náš web uviedol jeden z predajcov, pri vysokých teplotách je záujem o niečo menší. „Každý je na kupku, alebo sa schováva pred slnkom, no tí, čo prechádzajú cez námestie, sa zastavia stále,“ hovorí.

Vo vedľajšej prevádzke sme sa zas opýtali, aké príchute v horúčavách letia najviac. „Jednoznačne ovocné a tie kyslejšie,“ spresnila prevádzkarka.

Výstraha pred teplom!

Nezabúdajte na pitný režim. Ten v týchto dňoch naozaj netreba podceňovať, keďže odborníci na piatok, 10. augusta 2018 vydali výstrahu až druhého stupňa. Tá platí v čase od 14:00 do 18:00 hod. "V okrese Rožňava sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 °C. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká, spresnili meteorológovia.

Nezabudnite si pozrieť aj našu fotogalériu.

Zdroj: Dnes24.sk