Krimi

Rožňavskí policajti obvinili z pytliactva mužov (34) a (61): Jeden z nich členom poľovníckej stráže!

Policajti počas policajnej akcie v okrese Rožňava zadržali dvoch mužov (34) a (61) podozrivé zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami v súbehu s prečinom pytliactva. Hrozí im väzenie.

Ilustračný obrázok k článku Rožňavskí policajti obvinili z pytliactva mužov (34) a (61): Jeden z nich členom poľovníckej stráže!
23
Galéria

Ako v správe informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová, policajti odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Rožňave v spolupráci s príslušníkmi pohotovostného policajného útvaru Krajského riaditeľstva PZ Košice koncom minulého týždňa počas policajnej akcie v okrese Rožňava zadržali dve osoby podozrivé zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami v súbehu s prečinom pytliactva.

„Počas akcie policajti vykonali tri domové prehliadky v okrese Rožňava, pri ktorých zaistili niekoľko strelných zbraní (tri dlhé strelné zbrane, tri krátke strelné zbrane, revolver a pištoľ a nelegálne držané strelivo). Zaistené veci boli zaslané na expertízne skúmanie na Kriminalistický a expertízny ústav PZ,“ hovorí Mésarová.

Ako v správe následne hovorkyňa doplnila, vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Rožňave po vykonaní potrebných procesných úkonov obvinil dvoch mužov vo veku 34 a 61 rokov (obaja z okresu Rožňava) z prečinu pytliactva spáchaného formou spolupáchateľstva. Mladšiemu z obvinených vzniesol obvinenie aj za pytliactvo v súbehu s prečinom porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

„Podľa doterajšieho vyšetrovania obvinení vo viacerých prípadoch minimálne od roku 2017 neoprávnene zasiahli do výkonu práva poľovníctva tým, že bez povolenia po predchádzajúcej vzájomnej dohode, ktorej cieľom bolo získať finančné prostriedky, nelegálne ulovili v poľovných revíroch a na iných miestach rožňavského okresu poľovnú raticovú zver. Starší z obvinených ulovenú zver spracoval a ulovená zver sa ďalej predávala tretím osobám alebo uskladnila v rodinnom dome. 34-ročný obvinený muž sa tohto skutku dopustil aj napriek tomu, že ako člen poľovníckej stráže má v zmysle zákona o poľovníctve osobitne uloženú povinnosť chrániť životné prostredie, čím užívateľom poľovných revírov spôsobil zatiaľ presne nezistenú škodu,“ informuje Jana Mésarová.

Hovorkyňa následne doplnila, že obvinený 34-ročný muž čelí obvineniu aj za to, že na presne nezistených miestach v okrese Rožňava neoprávnene zasiahol do výkonu práva poľovníctva tým, že bez povolenia ulovil veľkú šelmu medveďa hnedého a tiež, že nájdené dva kusy usmrtenej zveri – šelma rysa ostrovida – previezol do miesta bydliska. Z týchto šeliem vyhotovil trofeje – vypracovaním kože na podložke, resp. preparát na podstavci, a voľne položených lebiek z týchto šeliem. „Aj v tomto prípade sa skutku dopustil ako osoba, ktorá má osobitne uloženú povinnosť chrániť životné prostredie – člen poľovníckej stráže, čím spôsobil škodu Slovenskej republike doposiaľ v presne nezistenej výške. Pod ťarchou dôkazov sa obaja obvinení k činu priznali. Mladšiemu z obvinených, ako členovi poľovníckej stráže, za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Staršiemu obvinenému v prípade dokázania viny hrozí až dvojročné väzenie,“ spresňuje Mésarová.

Na záver v správe informovala, že vo vzťahu k zaistených zbraniam vedie vyšetrovateľ PZ trestné stíhanie pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami v súbehu s prečinom pytliactva, pretože ide o dôvodné podozrenie z neoprávneného prechovávania a úpravy rôznych strelných zbraní a ich častí, ktoré podliehajú evidenčnej povinnosti. „Polícia skúma, či zaistené upravené strelené zbrane a ich časti boli použité na lov lesnej zveri zakázaným spôsobom na rôznych miestach v okrese Rožňava, pričom z predaja zveri sa získaval finančný prospech. Po vykonanom znaleckom skúmaní vyšetrovateľ PZ pravdepodobne rozšíri obvinenie obvineným osobám aj za tento skutok,“ dodala hovorkyňa polície, Jana Mésarová.

Obrazom: Rožňavskí policajti obvinili z pytliactva dvoch mužov
23
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie