Rožňavskí maturanti o príprave na veľký deň: Čokoláda, stres, formalita?

Mladých Rožňavčanov čakajú ďalšie dni plné stresu a strachu. Skúška dospelosti vstupuje do záverečnej fázy – ústnych maturitných skúšok. Ako sa na ne pripravujú?

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Rožňavskí maturanti o príprave na veľký deň: Čokoláda, stres, formalita?
Zdroj: Dnes24.sk

Písomné maturity už majú tento rok študenti za sebou, teraz ich čaká ústna časť skúšok dospelosti. Takzvaný akademický týždeň, teda čas, ktorý dostanú študenti na prípravu pred maturitami, môžu využiť podľa vlastného uváženia. Nás zaujímalo, či sú prípravy naozaj také intenzívne, alebo sa spoliehajú na heslo „maturita – formalita“ :)

Dôsledne študovať počas celej strednej školy a pred maturitou už len nadobudnuté vedomosti oprášiť. Tak by to malo vyzerať v ideálnom prípade. Zdá sa, že Monika (19) od ideálu nie je ďaleko. „Na veľký deň sa obzvlášť nejak nepripravujem. Na písomné to bolo iba väčšinou v škole, čo sme rozoberali predchádzajúce témy a učivo. Na ústne sa pripravujem cez akademický týždeň. Pre šťastie nenosím nič a tak to bude aj teraz, verím v osud. Beriem to ako normálny deň. Ráno raňajky, káva a potom šup na tie ústne,“ hovorí maturantka z Rožňavy.

Peter (18) stavil na istotu. „Ja som sa dajme tomu pripravoval tak celoplošne počas štúdia. Sú určité veci, ktoré si ešte musím prezrieť, poprípade si ich surovo nahádzať do hlavy, ale myslím si, že to zvládnem. Samozrejme, že mám obavy, keďže sa chcem dostať na výšku a mať čo najlepšie maturitné vysvedčenie, no mám známych a každý hovorí, že to nie je až tak hrozné, ako to možno vyzerá,“ povedal s úsmevom a doplnil, že skúsi aj účinky čokolády.

„Pre mňa je to takzvaná formalita. Som toho názoru, že kto sa učil, tak to dá. Písomnú som dala super, takže ten stres už vtedy opadol a približne viem čo ma čaká. Témy som si už prešla, ale čo, to ešte zopakujem. Myslím si, že ústa časť je ľahšia a človek sa už dokáže z toho nejak vysomáriť s čo najlepšou známkou. Hodím na seba niečo pekné, veď je to veľký deň, ráno si dám kávu a zoberiem si aj čokoládu,“ povedala Kristína (19).

Foto: ilustračné

Obávali ste sa ústnej maturitnej skúšky?

Zdroj: Dnes24.sk