Peter Simon Správy

Rožňavská Kalvária zahalená v hmle: FOTKY s mystickou atmosférou

Jesenné počasie v plnej miere dorazilo už aj na Gemer. Svojou pestrosťou a čarom potešilo najmä fanúšikov fotografie. V týchto dňoch vonku panuje sychravé počasie, no aj to má svoje čaro. Pozrite si Kalváriu a jej okolie zahalenú v hmle.

Ilustračný obrázok k článku Rožňavská Kalvária zahalená v hmle: FOTKY s mystickou atmosférou
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Pýcha nášho mesta, Kalvária so svojím barokovým vrcholovým kostolom, je najstaršou pamiatkou svojho druhu na celom území Gemera. Počasie síce nikoho neláka do prírody, no nadšenec fotografovania Petr Hanzlíček tam zašiel aj napriek hmle a zhotovil krásne zábery. Tie nájdete v našej galérii.

Kalvária

Nedá sa ju nevšimnúť. Vrch, ktorý je pre obyvateľov nášho mesta už súčasťou každodenných pohľadov ukrýva stavby, ktoré stoja za povšimnutie. Už minulý rok prebehlo v lokalite veľké upratovanie, čistenie okolia a pribudli aj hrubé stavby dvoch zastavení zo 14-tich, ktoré tam chýbali.

Okrem zdravej prechádzky ponúka Kalvária aj naozaj krásne výhľady na naše mesto a okolité planiny.

Vzácne kaplnky

Stavba na Kalvárii má už za sebou dlhú históriu. Okrem kostola na vrchu sa na nej nachádzali aj vzácne zastávkové kaplnky. Už v 19. storočí na tomto mieste bola uskutočnená úprava celého areálu a obnova stavieb. Rekonštrukcii sa nevyhla ani murovaná ohrada vrcholovej kaplnky so zvonicou.

Areál bol naposledy obnovený v rokoch 1987 – 89. Vtedy bol vynovený aj zvon. Momentálne ho tam už budete hľadať márne, keďže aj celá stavba zvonice vyzerá na spadnutie. Koncom minulého storočia bola aj celá vrchná kaplnka značne zdevastovaná a tento stav pretrváva dodnes.

Oddychová zóna

Rožňavčania na kopci nad mestom urobili značný kus práce, a pokračujú ďalej. „Rožňavská Kalvária sa realizuje zatiaľ na báze lokálpatriotizmu. Realizujem to z vlastného vrecka. Rožňavská Kalvária je štvrtá najstaršia na Slovensku a bola postavená v roku 1741. Obnovou Kalvárie sledujem tri ciele, a to duchovnú, celospoločenskú, nakoľko sa vytvorí oddychová zóna pre obyvateľov Rožňavy a má to aj historicko-umelecké poslanie,“ povedal v minulosti pre náš web Árpád Görgey, ktorý aj momentálne realizuje na zastávkových kaplnkách práce.

Ako na svojom facebooku informuje, už o niekoľko dní, presnejšie 16. novembra 2019 sa na Kalvárii uskutoční jesenné upratovanie. „Čistenie Kalvárie prebehne v čase od 8:30 hod. do 12:00 hod. Zraz o 8:30 hod. pod hvezdárňou. Čo si priniesť: primerané oblečenie a obuv, pracovné rukavice, vhodné náradie na vysekávanie náletových drevín – nožnice na konáre, sekera, mačeta, krovinorez a samozrejme dobrú náladu,“ dodáva sa v pozvánke.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Rožňavská Kalvária v zahalení hmly
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie