Rožňavčanka Petra uvedie svoju prvotinu doma: Príbeh o žene, čo prežila peklo

Je to vôbec prvá prezentácia, ktorú sa Rožňavčanka Petra Nagyová rozhodla venovať práve svojmu mestu a jeho obyvateľom a uskutoční sa skôr, než samotné uvedenie knihy do života.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Rožňavčanka Petra uvedie svoju prvotinu doma: Príbeh o žene, čo prežila peklo

Ako na úvod prezradila Rožňavčanka Petra Nagyová, jedná sa o vôbec prvú prezentáciu, ktorú sa spisovateľka rozhodla venovať práve svojmu mestu a jeho obyvateľom a uskutoční sa skôr, než samotné uvedenie knihy do života v Bratislave.

Petra sa narodila v Rožňave a študovala na Gymnáziu P. J Šafárika v Rožňave. Ako dieťa zažila obdobie socializmu a vývoj spoločnosti k demokracii. Neskôr však odišla študovať do Trnavy, kde sa na niekoľko rokov usadila a písala pre miestne noviny.

„Práve počas novinárskej práce som stretla aj Helenu Weinwurmovú, svedkyňu, ktorá zažila koncentračný tábor Auschwitz Birkenau a nachádzala sa ako 16-ročná v druhom transporte zo Slovenska. Medzi mnou a Helenou vznikol veľmi vzácny vzťah, ktorý trval takmer 15 rokov a počas ktorého som spoznávala viac Helenin príbeh,“ uviedla Rožňavčanka Petra Nagyová.

Prezentácia knihy Margaréta Biela sa uskutoční v Kultúrno-kreatívnom centre Kláštor v Rožňave už vo štvrtok, 18. apríla o 17:00 hod.

Ako doplnila spisovateľka, Helena Weinwurmová chodila veľa medzi mladých ľudí a rozprávala im o tom, ako v jej živote zasiahli negatívne nálady spoločnosti za prvého Slovenského štátu a aký dopad to malo na ňu, jej rodinu a všetkých ľudí, ktorí nevyhoveli systému. Ako ľahko vzniká z nenávisti niečo horšie, čo nemožno zastaviť. A práve o tom je aj táto kniha.

Petra ju písala po smrti Heleny. „Reflektovala som v nej Helenine spomienky a trávila čas s jej synmi Petrom a Pavlom, aby som zistila, aký dopad mala tragédia mamy na ich životy. Uvedomila som si pritom, že každého z nás ovplyvňuje osobná história. Naši starí rodičia, rodičia a tak málo o nich niekedy vieme a málo sa o našej minulosti rozprávame,“ hovorí Nagyová.

Na záver prezradila, že v knihe si teda mnohí nájdu aj svoje témy a verí, že čitateľovi otvorí veľa otázok. „Kniha nikoho nesúdi, nekritizuje. Popisuje Helenin príbeh a príbeh jej synov. Odpovede na možné otázky tak ostávajú na čitateľovi,“ dodala Petra Naygová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk