Peter Simon Správy

Rožňavčanka Mima (41) a jej zberateľská vášeň: Náprstky z celého sveta, FOTO

Milena Turcsányiová z Rožňavy je vyučená krajčírka a venuje sa tejto práci viac ako dve desaťročia. Okrem toho ale má skutočne netradičnú záľubu.

Ilustračný obrázok k článku Rožňavčanka Mima (41) a jej zberateľská vášeň: Náprstky z celého sveta, FOTO
5
Galéria

Milena Turcsányiová prevádzkuje v Rožňave krajčírsky salón. V ostatnom období k nej ale chodia zákazníčky, ktoré jej nosia náprstky z celého sveta, ako prejav vďačnosti za jej odvedenú prácu. Jej zberateľská záľuba sa pre ňu stala vášňou.

Ako ste sa dostala ku zbieraniu?

Náprstok sa používa ako ochrana na prst pri šití. Použiteľný sa vyrába z kovu, niekedy z mosadze(ten najstarší). Zbieram ich od roku 1997 (22 rokov).

Prvý som dostala na Vianoce v Anglicku od rodiny, kde som opatrovala deti. Darček ako hold remeslu, lebo som krajčírka. V našej rodine už tretia generácia. Dedko bol krajčír aj strýko. Z Anglicka som si ich doviezla 6 kusov a niekoľko rokov ležali odložené v krabičke len tak nepovšimnute.

Po rokoch môj manžel dostal nápad, že mi urobí poličku a môžem si ich zbierať. Takže tá myšlienka sa v podstate nevynorila v mojej hlave. Urobil mi poličku a začala som ich kupovať po výletoch a postupne mi ich kupovali aj kamaráti.

Vieme, že ste Slovenská rekordmanka, ako k tomu došlo?

Zberatelia z Rožňavy ma oslovili, aby som skúsila urobiť rekord. Teda zapísať zbierku do knihy slovenských rekordov. Tak som sa o to úspešne pokúsila v roku 2015 a zapísala som krásnych 360 kusov.

O dva mesiace môj rekord prepísala pani z Bojníc na 592 a to ma naštartovalo. Postupne som začala pátrať po náprstkoch na rôznych burzách aj aukciách a číslo rástlo ďalej rýchlo.

Už niekoľko rokov dozadu dostávam náprstky na narodeniny, na Vianoce a v podstate aj bežne dni od ľudí, ktorí mi chcú urobiť radosť. Keďže som krajčírka a mám svoj salón, tak mi to začali nosiť aj spokojné zákazníčky, ako poďakovanie za moju prácu a ochotu. Prihodila sa mi aj taká vec, že mi jedna pani z Banskej Bystrice darovala 52 kusov, celú svoju zbierku.

V septembri tohto roku sme v Rožňave zorganizovali Deň rekordov, kde som úspešne pokorila rekord v celkovom počte nazbieraných náprstkov 1 111 kusov.

Vytvorila som aj nové rekordy – zbierka náprstkov zo Slovenska (235), zbierka náprstkov zo zahraničia (876) a najstarší náprstok (z roku 1892 – 127 ročný). Ten mám od mojej praprastarkej.

Aké ďalšie zaujímavé náprstky vlastníte a odkiaľ sú?

V zbierke mám náprstky z rôznych materiálov, ako napríklad keramika, porcelán, sklo, chirurgická oceľ ,drevo aj modulit. Vlastním náprstky takmer z celého sveta.

V mojej zbierke nájdete náprstky z celej Európy, z Ameriky, z Austrálie, Číny aj z Afriky. Vlastním rôzne tzv. série náprstkov s rôznymi motívmi. Spomeniem napríklad motívy zvierat, automobilov, kvetín, rôznych významných osobností – napr. Lady Diana, Marylin Monroe, Mona Lisa, princezná Sissi, Mozart, Darvin atď.

Rôzne vlajky štátov, významné a známe budovy a hrady, názvy miest a štátov a rôzne iné. V zbierke mám aj náprstok s už neexistujúcimi dvojičkami z New Yorku.

Pomyslela ste si niekedy, že to narastie do takýchto rozmerov?

Nikdy som ani nepomyslela, že to narastie až do takýchto rozmerov a už vôbec nie, že ešte aj rekordy budem mať. V podstate celá moja rodina a blízky známi už bez náprstku ani z výletu neprídu. Je to vášeň a taká zdravá posadnutosť ako hold môjmu remeslu. Momentálne mám v zbierke 1 273 kusov.

Akú má Vaša zbierka hodnotu?

Pýtalo sa ma už pár ľudí, že akú hodnotu má moja zbierka. Niekoľko tisíc eur, ale pre mňa je nevyčísliteľná.

Aké sú Vaše najbližšie ciele?

Môj najbližší cieľ, alebo sen je mať v zbierke počet kusov môjho roku narodenia, teda 1978. Ešte pár stoviek a mám to (úsmev). V týchto rozmeroch, ako je to teraz, sa to už nedá stopnúť, len ísť ďalej. Plánujem ich zapísať aj ako Európsky rekord. Uvidíme či sa podarí.

Touto cestou sa chcem poďakovať z celého srdca všetkým dobrým ľuďom, ktorí mi prispievajú do mojej krásnej zbierky. Takmer každý kus si pamätám od koho je darovaný, a tak mi pripomenie danú osobu aj spomienky, či miesto, kde som ho dostala.

Obrazom: Rožňavčanka Mima (41) a jej zberateľská vášeň
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie