Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  25 °C
Peter Simon Správy

Rožňavčan Roman Jakobej vyrukoval s ďalšou piesňou: A Way to Oppose v štýle progresívneho metalu, VIDEO!

Dá sa tvrdá rocková hudba robiť so saxofónom a bez gitár? Kapela IAKO BEI dáva odpoveď. To VIDEO musíte vidieť!

Ilustračný obrázok k článku Rožňavčan Roman Jakobej vyrukoval s ďalšou piesňou: A Way to Oppose v štýle progresívneho metalu, VIDEO!
Zdroj: Roman Jakobej

Spevák, skladateľ, basgitarista a textár Roman Jakobej vydal v rámci svojej formácie Iako Bei debut Pursuits in 1ife, o ktorom sme už písali TU. Čo ho robí unikátnym je, že sa jedná o nad-žánrovú prog rockovú muziku bez gitár v zložení basa, bicie, saxofón a klávesy. Teraz svoj debut pripomína livekou zo štúdia.

Oproti prvej ochutnávke z albumu, ktorou bola symfonická rocková We‘re Building Our Own Monument je skladba A Way to Oppose omnoho tvrdšia, nesúca sa v štýle progresívneho metalu. „Nie je to asi ideálny adept na singlovku, ale myslím si, že sa v tejto skladbe každý z hudobníkov ukázal,“ tvrdí pre náš web Roman.

Z muzikantov srší veľa energie, skladba však opisuje pomerne vážnu tematiku. „Je to o depresii, hoci sa to slovo ani raz neobjaví v texte,“ objasňuje Roman. Skladba opisuje tri vlny, v ktorých depresia postupne prichádza – seba-ľútosť, beznádej a kompletnú rezignáciu. „Je to niečo, čo si v určitej miere zažije každý. Napriek tomu je ale skladba hlavne o tom nepodľahnúť jej, keďže to je to najľahšie. Človek by mal nájsť spôsob, ako sa jej vzoprieť,“ doplnil. Práve preto skladba nesie názov A Way to Oppose (spôsob ako sa vzoprieť).

Ako pre náš web hudobník spresnil, ide síce o live nahrávku, no výsledná verzia znie skoro identicky, ako tá albumová. „Album má perfektný zvuk a bolo príjemné zistiť, že v inom štúdiu sme zneli prakticky rovnako. Určité rozdiely tam ale sú, chýbajú vokály, zbory a saxofónové sólo má trošku odlišný koniec,“ hovorí Roman.

Skladba bola nahratá v LVGNC štúdiu pod taktovkou Toma Lobba. O zábery sa postaral Matej Jánošík (ktorý točil a strihal aj prvý klip kapely) a o strih sa postaral Samuel Horáni. Nahrávku produkoval klávesák Stevie Heart, ktorý v tom čase nahrával v štúdiu LVGNC svoju druhú sólovku a kolegov z Iako Bei si zavolal na dva songy. Zároveň nahrali a natočili aj spoločný cover, ktorý sa objaví na Stevieho YT kanáli.

Album Pursuits in 1ife je dostupný na všetkých digitálnych platformách (spotify, tidal, deezer, itunes, amazon…) ale aj v digipack verzii s krásne ilustrovaným 20 stranovým bookletom. O grafiku celého albumu sa postaral umelec Maroš Suchý. Fyzické verzie albumu sa dajú objednať cez FB alebo instagram kapely.

Linky:

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk