Ilustračný obrázok k článku Rožňava ožije divadlom: Na čo sa môžeme tešiť počas štyroch festivalových dní?
Zdroj: TEMPUS ART

Rožňava ožije divadlom: Na čo sa môžeme tešiť počas štyroch festivalových dní?

Po osemročnej prestávke sa do Rožňavy opäť vracia Medzinárodný divadelný festival TEMPUS ART 2021. Jeho organizátori, Mestské divadlo ACTORES spolu s Mestom Rožňava, sľubujú Rožňavčanom i návštevníkom horného Gemera nezabudnuteľnú festivalovú atmosféru.

Kultúra
Kultúra

Rožňava ožije divadlom: Na čo sa môžeme tešiť počas štyroch festivalových dní?

Po osemročnej prestávke sa do Rožňavy opäť vracia Medzinárodný divadelný festival TEMPUS ART 2021. Jeho organizátori, Mestské divadlo ACTORES spolu s Mestom Rožňava, sľubujú Rožňavčanom i návštevníkom horného Gemera nezabudnuteľnú festivalovú atmosféru.

Ilustračný obrázok k článku Rožňava ožije divadlom: Na čo sa môžeme tešiť počas štyroch festivalových dní?
Zdroj: TEMPUS ART

V hodnotovo náročných časoch je kultúra často obrazom vízií a reflexií spoločnosti a jej smerovania. O to viac je dobrou správou, že aj v podmienkach Gemera sa po osemročnej odmlke vracia do Rožňavy obľúbený Medzinárodný festival alternatívnych divadiel TEMPUS ART 2021, ktorý organizuje Mestské divadlo ACTORES Rožňava v spolupráci s Mestom Rožňava. 

V poradí piaty ročník festivalu privíta od 16. do 19. septembra divadelné súbory zo Slovenska i zo zahraničia. Festivalový program tento rok vsádza na pestrú skladbu predstavení 11 divadelných súborov, medzi nimi aj z Poľska, Českej republiky, Maďarska a z Francúzska.

Odštartuje to ACTORES

Festival otvorí 16. septembra hra Franz W. v podaní domáceho Mestského divadla ACTORES. Epický príbeh o milujúcom vojakovi narodenom v roku 2030, ktorého spoločnosť tlačí čoraz ďalej za hranicu dôstojnej existencie, kde za jeho obetu a nezištnosť sú mu odplatou zrada, ponižovanie, duševná a telesná skaza.

Známi herci

Zo súborov slovenskej scény stojí za pozornosť Divadlo ASTORKA Korzo´90 s jednou z divácky najúspešnejších komédií Čudné popoludnie Dr. Zvonka Burkeho s bravúrnymi a až akrobatickými hereckými výkonmi a humornými situáciami, v ktorej sa návštevníci môžu tešiť na Szidi Tobias, Juraja Kemku či Lukáša Latináka.

Ten si taktiež zahrá spolu s ďalšími obľúbenými hereckými menami ako sú Róbert Jakab a Marián Miezga z Teatro Tatro. V cirkusovom šapitó odohrajú scénicky neuveriteľnú a výnimočnú inscenáciu na motívy známeho románu Michaila Bulgakova, Majster a Margaréta. Teatro Tatro je už dlhodobým výnimočným zjavom na slovenskej divadelnej scéne a vo svojej tvorbe divadelný kumšt prehovára k divákovi vo svojej najrýdzejšej podobe.

Úspešná pražská inscenácia

Zo zahraničných hosťujúcich súborov určite zaujme niekoľkonásobne ocenená úspešná inscenácia Záhradníček v podaní pražského Divadelného Spolku JEDL, v ktorej exceluje aj známy český herec Saša Rašilov mladší a prestížnou cenou THÁLIE ocenená Lucie Trmíková. Divadelná inscenácia zobrazuje deväť rokov manželstva na diaľku, deväť rokov dopisovania, deväť rokov lásky na papieri, pričom medzi riadkami ukrýva všetok existenčný zhon, bolesť i zmierenie.

Maďarskí tanečníci

Rôznorodosť a pestrosť piateho ročníka festivalu TEMPUS ART 2021 podčiarkuje predstavenie „In Time“ v podaní Maďarskej spoločnosti pre súčasný tanec Frenk_Ak Company Budapešť, ktorá svojimi fantastickými tanečnými výkonmi a podmanivou hudbou ponúkne 19. septembra nezabudnuteľný emotívny zážitok napätého pulzovania mužských a ženských rolí pohybujúcich sa medzi osamelosťou a spolupatrič­nosťou, utrpením a šťastím, a tým uzavrie piaty festivalový ročník. 

Ambíciou festivalu je vytvoriť priestor pre rôznorodé formy súčasného divadla a experimentovanie s novými formami umenia a jeho produkcií. Priestor, ktorý návštevníkov do seba aktívne vtiahne a prinesie otázky, ba možno aj odpovede a zamyslenie sa nad tým, kto sme a kam sa ako spoločnosť uberáme. Práve tomu zodpovedá zaujímavý a bohatý program i dramaturgia festivalu, v rámci ktorého sa divadlo prepojí  s originálnymi performanciami pouličného umenia.

Divadlo v uliciach

Rožňavčania a návštevníci mesta tak budú mať možnosť stať sa na štyri dni súčasťou festivalovej atmosféry, ktorá sa bude niesť ulicami mesta aj prostredníctvom divadelného sprievodu mestom s Cestovateľmi v steampunkovom štýle, o ktorý sa postarajú poľskí herci z Teatr Akt.

Nebude chýbať ani bláznivá pouličná cirkusová show plná akrobacie na skákajúcich nohách v podaní francúzskeho súboru Cie Tac o Tac.

Aj pre deti

To všetko v sprievodnom programe festivalu, v ktorom sa uskutočnia aj predstavenia pre najmenších a maľovanie na tvár v rámci cyklu TEMPUS ART DEŤOM. Festival tiež predstaví dokumentárnu tvorbu a krátke filmy študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici, pričom nebudú chýbať ani inšpiratívne ranné a večerné diskusie Tempus dialógy s režisérmi a hercami v A-Clube divadla ACTORES v OKC.    Festival chce počas štyroch dní vytvoriť v Rožňave prostredie, v ktorom môžu medzi sebou jeho účastníci komunikovať a vzájomne sa spoznávať. Zároveň ponúkne priestor pre vznik budúcich zaujímavých medzinárodných projektov. „Naším zámerom je vytvárať hľadať nové inšpirácie a obsahy v oblastiach kultúrneho života, ale hľadať možnosti aj na rozvoj turizmu a ako propagovať región, ktorý sa stáva čoraz viac navštevovaný,” dodáva jeden z organizátorov festivalu a herec Róbert Kobezda z Mestského divadla ACTORES. 

Súčasťou posledného festivalového dňa bude aj slávnostné udelenie Ceny diváka.

  Medzinárodný divadelný festival TEMPUS ART 2021 sa koná aj pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o Rožňave. Jeho piaty ročník sa uskutoční aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Záštitu nad festivalom prevzal Primátor mesta Rožňava – Michal Domik.

Predpredaj vstupeniek na hlavný program festivalu je už spustený online alebo si záujemcovia môžu zakúpiť lístky aj v pokladni divadla.

TEMPUS ART 21: Toto všetko nás čaká
7
Galéria
Zdroj: TEMPUS ART

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín