Ilustračný obrázok k článku Rok na Gemeri 2018: Pozrite si FOTO a VIDEO z galaprogramu
75
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Rok na Gemeri 2018: Pozrite si FOTO a VIDEO z galaprogramu

Podujatie Rok na Gemeri organizátori ukončili famóznym galaprogramom. Pozrite si desiatky fotiek i video z akcie.

Peter Simon Správy Video
Peter Simon Správy Video

Rok na Gemeri 2018: Pozrite si FOTO a VIDEO z galaprogramu

Podujatie Rok na Gemeri organizátori ukončili famóznym galaprogramom. Pozrite si desiatky fotiek i video z akcie.

Ilustračný obrázok k článku Rok na Gemeri 2018: Pozrite si FOTO a VIDEO z galaprogramu
75
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Slávnosti zvykov a obyčají Gemera a Malohontu Rok na Gemeri po 24-krát organizovalo Gemerské osvetové stredisko (GOS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Tento rok opäť v spolupráci s mestom Rožňava. V sobotu, 24. novembra festival zavŕšil galaprogram, v ktorom sa pod názvom Čo starí pamätajú, mladí zachovajú v divadelnej sále OKC v Rožňave predstavili folklórne skupiny z Gemera.

Pozrite si v našej galérii desiatky fotiek a aj video, ktoré sme si pre vás pripravili :)

Článok pokračuje pod videom!

Zdroj: Dnes24.sk

Galaprogram v dvoch premiérach

Podujatie prebiehalo v dňoch 19. až 24. novembra a nechýbal pestrý program ani bohaté sprievodné aktivity. V sobotu, 24. novembra 2018 sa tradične uskutočnil galaprogram, v ktorom sa pod názvom Čo starí pamätajú, mladí zachovajú v divadelnej sále OKC predstavilo s pestrým pásmom gemerských zvykov a obyčají vyše 250 účinkujúcich. Réžie sa tento rok ujal historik Ján Lipták, podujatie moderoval Stano Székely.

Ako pre náš web uviedla Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave, galaprogram prebiehal v dvoch premiérach. „Dramaturgia tohtoročného programu bola postavená inak, ako po ostatné roky. V tomto osmičkovom roku si pripomíname aj 100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny, a zároveň aj 100. výročie vzniku ČSR, ktorá vznikla na troskách Rakúsko-Uhorskej monarchie. Tieto významné udalosti boli hlavným podnetom na základe ktorého sa GOS v Rožňave rozhodlo záverečný galaprogram zimného festivalu Rok na Gemeri modifikovať a prostredníctvom tradovaných regionálnych zvykov a obyčají priblížiť dobu, ktorá sa zachovala v spomienkach generácie našich starých a prastarých rodičov,“ hovorí Hlaváčová.

Doplnila, že mnohokrát sú to spomienky veľmi smutné, veď ich poznačili dve svetové vojny. „Dramaturgia tohtoročného programu je preto postavená na jedinečných spomienkach skutočných ľudí, Gemerčanov, ktorí žili v okolitých obciach. Prostredníctvom ich vnukov a pravnukov sme sa dozvedeli mnoho smutných ale i veselých príbehov, ako napríklad vystúpenie detí a na záver sa na pódiu uskutočnil jarmok. Na javisku sa predviedlo deväť folklórnych súborov. S účasťou divákov sme naozaj spokojní, sála divadla praskala vo švíkoch,“ spresnila Mária Hlaváčová.

Festival sa ukončil zábavou a tanečným domom, ktorý viedol Bálint Kristóf s partnerkou, do tanca zahral Parapács zenekar z Maďarska.

Týždeň plný rôznorodého programu

Podujatie bolo podľa riaditeľky Gemerského osvetového strediska, Heleny Novotnej naozaj bohaté. „Počas celého týždňa sme pre širokú verejnosť pripravili rôzne aktivity. Tie začali od pondelka a ukončili sa galaprogramom. Spomenúť môžem celotýždenné doobedné tvorivé dielne pre deti, a poobede to boli podujatia pre dospelých. Boli to tvorivé dielne napríklad na výrobu drevených varešiek, na výrobu píšťal, jednoduchých hudobných nástrojov, boli sme svedkami veľmi zaujímavej prednášky o Olašských čarodejniciach, otvárali sme dve výstavy. Zaujímavosťou bol určite aj štvrtkový večer, kedy sme vybočili z tradičnej kultúry a zaradili do tohto programu koncert skupiny Slovak Tango. V piatok sa preniesol program festivalu Rok na Gemeri do Obchodno-kultúrneho centra v Rožňave, kde sa predstavil hosť festivalu Folklórny súbor Borievka z Košíc so svojím profilovým programom Svetlom napísané. Predstavenie spája vizuálne informácie zachytené vo fotografiách a filmoch s udalosťami zo života ľudí žijúcich a formujúcich východné Slovensko za pomyselných uplynulých 100 rokov,“ povedala Novotná.

Podľa jej slov bol galaprogram plný emócií. „Napriek tomu, že som vedela, že čo ma čaká a videla tie skúšky, tak v závere galaprogramu som zápasila so slzami a naozaj som bola pod emóciami. O úspechu programu svedčí aj záverečný standing ovation hľadiska a spoločne zaspievaná posledná pieseň,“ zhodnotila na záver Helena Novotná.

Obrazom: Rok na Gemeri 2018 - Galaprogram
75
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín