Rázovité obce Gemera: Čo dokážu ponúknuť?

Východ Slovenska je plný krás a bohaté zážitky nám ponúkajú aj obce neďaleko Rožňavy. Inšpirujte sa našimi tipmi v seriáli o najzaujímavejších obciach v okolí Rožňavy.

Peter Simon
Ilustračný obrázok k článku Rázovité obce Gemera: Čo dokážu ponúknuť?
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Aj tentokrát vám predstavíme ďalšie obce z Gemera a ich zaujímavosti. Hoci ide o menšie dedinky, oplatí sa do nich zavítať.

Brdárka

Brdárka, ktorá sa nachádza niečo cez 20 kilometrov od nášho mesta má okolo 70 obyvateľov a približne 40 domov, ktoré sú zväčša opustené. Do jej chotára však na jar prúdi množstvo priaznivcov prírody. Obec vie zaujať každého. Je tak trochu opustená, no z druhej strany nádherná. Je tu pomerne malý zásah človeka do prírody, ako aj samotného okolia obce. Nájdete tam krásu pokoja, ticha a prírody. Obec ponúka prekrásnu scenériu hlavne na jar, keď kvitnú tisíce čerešní. V dedinke aj v okolí vyvierajú viaceré pramene kvalitnej pitnej vody.

Čučma

Krásna dedinka a len na skok od mesta. V Čučme si na svoje prídu nadšenci histórie baníctva. Množstvo starých štôlní. Prvými osídlencami boli baníci nemeckého pôvodu, čo potvrdzuje aj názov obce z roku 1548 CHUCHON, CHUCHUN, CZYWCZION. Obec disponovala kvalitnými banskými robotníkmi oprávnenými kovy vyhľadávať, spracovávať a ťažiť. Náučný chodník, ktorý sa nachádza v obci pozostáva z deviatich tabúľ. Podľa turistov, medzi najzaujímavejšie lokality v obci patrí Kresanica, Banský gápeľ, Zvonica, historický banský vozík, a aj replika vstupu do štôlne.

Hrhov

Len máloktorá obec na Slovensku sa môže popýšiť takou atrakciou ako Hrhov, do ktorého je to z Rožňavy len okolo 20 minút cesty. Priamo v strede obce sa nachádza nádherný, 15 metrov vysoký vodopád, ktorý je napájaný jednou z najvýdatnejších vyvieračiek v Slovenskom krase. Hrhovský vodopád je najväčším a najvýdatnejším v Slovenskom krase. Jeho voda padá z travertínovej terasy, ktorá je veľmi estetickým prírodným výtvorom. Môžete tam vidieť typickú travertínovú pórovú štruktúru,vďaka ktorej je tento druh vápenca veľmi vzácny. Táto z cesty smerom na Košice, nenápadná obec však ponúka aj iné krásy. Dá sa povedať, že sa stala vinárskou, rybárskou a aj poľnohospodárskou lokalitou. Vinárstvo tu malo v oblasti kedysi veľmi silnú tradíciu. Vínna réva sa pestovala výlučne na severných stráňach planiny Horný vrch. Nad obcou sa nachádza chránené nálezisko Krasová stráň so vzácnymi rastlinami, napr. Rumenica turnianská a živočíchmi.

Bôrka

Obec Bôrka leží na styku Volovských vrchov s východnou časťou Slovenského krasu v pramennej oblasti potoka Čremošná. Bôrka je stará poľnohospodárska obec, ktorá sa nachádza 24 km od mesta Rožňava. Stala sa pútnickým miestom Karmeľskej Panny Márie. V tejto dedinke sa nachádza aj kaštieľ šľachtického rodu Zichy-Ferraris – Imricha Károlyiho. Ten je kultúrnou pamiatkou. Okrem toho v dedinke nájdeme aj tradičné sedliacke domy. Bôrka sa však stala vyhľadávanou lokalitou aj pre jej umiestenie. Turisti ju využívajú ako východiskový bod k Zádielskej tiesňave. Z obce vedie asi 4 km dlhá asfaltová cesta cez Borčianské sedlo a malú 2 km dlhú Baksovú dolinu. Bôrka je dobrým východiskom aj na Borčianskú planinu a do NPR Havrania skala.

Rejdová

Malebná obec sa medzi miestnymi skloňuje aj ako mekka folklóru horného Gemera. Obec však ponúka okrem krásnej prírody ponúka aj viacero zaujímavostí. V obci Rejdová sa nachádza najvyšší vrch Slovenského rudohoria – Stolica – s nadmorskou výškou 1477 m.n.m., okrem toho na úpätí vrchu Stolica pramení rieka Slaná. V Rejdovej sa každoročne koná jedno z najvýznamnejších podujatí Košického samosprávneho kraja – Gemerský folklórny festival. Spomenúť treba aj folklórnu skupinu Hôra, ktorá sa aktívne a nepretržite od r.1953 venuje udržiavaniu zvykov a tradícií. V obci sú stále živé ľudové remeslá ako tkanie kobercov, paličkovanie, výroba šindľov, šitie kožúškov.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame