Peter Simon Iné športy

Prvá súťaž v rally je tu: Po zimnej prestávke auto prevetral aj Jozef Béreš ml.

Štart novej sezóny MSR v rally sa nezvratne blíži. Jazdec domáceho L Racignu Jožko Béreš ml. prevetral svoj MINI John Cooper Works WRC na prvom predsezónnom teste. Pozrite si video testovania vozidla na Úhornej.

Ilustračný obrázok k článku Prvá súťaž v rally je tu: Po zimnej prestávke auto prevetral aj Jozef Béreš ml.
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Maďarsko sa stalo už, ako po minulé roky, úvodom Majstrovstiev Slovenska v rally a po ročnej prestávke sa do kalendára majstrovstiev vracia aj zaujímavá Eger Rallye. Jej centrum je v krásnom mestečku Eger, len zopár kilometrov od nášho mesta. Súťažné posádky absolvujú rýchlostné skúšky v sobotu aj v nedeľu – 28. a 29. marca. Rýchlostné skúšky sa vyznačujú vysokými priemernými rýchlosťami. Podujatie je medzi divákmi veľmi obľúbené.

Domáci L Racing z Krásnohorského Podhradia to má do Egru len kúsok. Ich príprava podľa slov Petra Liptáka trvala celú zimu okrem prestavby MINI Cooper na WRC sa pripravovali aj iné vozidlá. „Dá sa povedať že áno, prioritou je, aby Mini bolo v poriadku a mohlo štartovať. Myslím, že v tomto sa nám to podarilo. Fanúšikovia môžu byť pri tom už dnes večer na štarte súťaže na námestí Dobó Tér v Egri,“ uviedol Peter Lipták z L Racingu.

Ako dodal, nestihla sa však pripraviť Toyota. Nakoľko súčiastky, ktoré chýbali, nakoniec prišli, no niektoré ale úplne iné, takže štart Toyoty sa odkladá.

Mini prešlo prestavbou

Zistili sme, že prípravy vozidiel prebiehali vlastne od ukončenia minuloročnej sezóny. Vozidlo Mini prešlo celkovým repasom a k tomu prestavba na špecifikáciu WRC z RRC. „Časovo je to náročné, pretože sú to všetko špecifické diely, ktoré bežne v obchode nenájdete. Popritom boli rozobraté komplet všetky vozidlá – aj naše kopcové špeciály, takže zima bola krátka,“ dodal Peter Lipták.

Ako nám ďalej prezradil, za L Racing tento rok štartujú aj posádky v zložení Ján a Peter Liptákovci, Dodi Béreš. Tento rok opäť poskytli priestor nádejnej posádke Tomáš Fusko – Jakub Slovák, ktorí štartujú aj na rally Eger s Peugeotom 208 VTi R2. Takisto s podporou tímu začínajú sezónu Vlado Hanuš so Slavom Harabinom na Škode Octavii WRC alebo Maďarská posádka Tábori Kurti na Citroene C2R2 MAX.

Na otázku, aké má rally team ambície, odpovedal Peter Lipták nasledovne. „Ambície vždy sú,no netreba predbiehať. Všetci, ktorí sa rally venujeme vieme, že to je náročný šport, takže základ je Mini doviezť úspešne do cieľa.“

Testovanie na Úhornej

„Mini môžem charakterizovať ako rýchle aj obratné auto aj keď oproti staršej špecifikácii WRC je na tom výkonovo o niečo horšie. No kde získava, je sila bŕzd a hmotnosť vozidla. Môže sa stať, že na veľmi rýchlych a menej technických rýchlostných skúškach akými niektoré v okolí maďarského Egra sú budú mať navrch WRC staršej špecifikácie s dvojlitrovými motormi.. No v ostatných pasážach rally, kde prevládajú viac technické trate, bude rozdiel vo vývoji citeľný,“ hovorí Peter Lipták z L Racingu.

Test na Úhornej bol podľa jeho slov orientovaný na to, či Mini funguje tak ako má. Myslí si, že test dopadol k celkovej spokojnosti.

Video: L Racing team

Test Mini na Úhornej
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie