Správy

Príroda sa prebúdza aj pri Silickej ľadnici: FOTO z krásneho kúta Gemera

Unikát, ktorý len tak ľahko nenájdete, leží neďaleko nášho mesta. Je vyhľadávanou lokalitou pre turistov aj nadšencov fotografií.

Ilustračný obrázok k článku Príroda sa prebúdza aj pri Silickej ľadnici: FOTO z krásneho kúta Gemera
11
Galéria

Rožňava a priľahlé okolie je známe svojou krásou prírody. Jar, ktorá postupne prináša oteplenie, láka obyvateľov nášho regiónu na rôzne prechádzky a turistiky. Vyhľadávanou lokalitou je aj Silická ľadnica a jej okolie.

Zábery dokazujú, že aj na planine je čo v týchto dňoch obdivovať. Kvitnúce kvety lákajú okrem turistov aj nadšencov fotografií.

K ľadnici sa môžete vybrať známym chodníkom. Pozrite si v našej galérii fotky a video z okolia i samotnej unikátnej Silickej ľadnice.

Ľadnica je jedna z najvýznamnejších prírodných pozoruhodností Silickej planiny v Slovenskom krase. V mnohých ohľadoch je to výnimočná jaskyňa. Dokonca je to svetový unikát. V miernom klimatickom pásme v nadmorskej výške 500 m sa nevyskytuje trvalé zaľadnenie v žiadnej inej jaskyni na svete. Silická ľadnica je teda klimatickým unikátom, ktorý si zaslúži našu pozornosť a ochranu.

Ako informuje na svojom webe Správa slovenských jaskýň, ústie vstupnej korózno-rútivej priepasti je v nadmorskej výške 503 metrov. Dolné, prevažne horizontálne časti, vytvoril podzemný tok Čierneho potoka. Do Archeologického dómu prenikol J. Majko v roku 1931. Pokračovanie podzemných priestorov pozdĺž Čierneho potoka objavili českí speleopotápači v roku 1988.

Jaskyňu nájdete celkom jednoducho, informujú o nej tabule. Do vstupnej portálovej časti jaskyne vedie odbočka zo značkovaného turistického chodníka. Z upravenej terasy návštevníci môžu nazrieť do chladného útrobia jaskyne, pričom uvidia aj menšie útvary ľadovej výplne. Pohyb mimo chodníka a terasy je však zakázaný a nebezpečný.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Obrazom: Príroda sa prebúdza aj pri Silickej ľadnici
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie