Peter Simon Správy

Pripomenú si výročie úmrtia grófky: Pre návštevníkov sa sprístupní aj hrobka na hrade

Slovenské národné múzeum - Múzeum v Betliari pri príležitosti nadchádzajúceho Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých sprístupní hrobku hradu Krásna Hôrka. Spomínať sa bude už onedlho aj v Mauzóleu.

Ilustračný obrázok k článku Pripomenú si výročie úmrtia grófky: Pre návštevníkov sa sprístupní aj hrobka na hrade
Zdroj: TASR

V priestoroch Mauzólea Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí sa každoročne od smrti grófky Františky Andrássyovej, rodenej Hablawetzovej, manželky grófa Dionýza, koná zádušná rímskokatolícka omša, počas celebrovania ktorej sa používajú zachované relikvie, cirkevné rúcha a kalichy zo zbierok SNM – Múzea Betliar. „Slúženie omše bolo želaním jej manžela Dionýza a malo byť prejavom vďaky za jej dobročinnosť a súcit s chudobnými, starými, sirotami a chorými. Omša sa bude konať v sobotu, 26.októbra 2019 o 17:00 hod.,“ informovala Veronika Straková z múzea v Betliari.

Mauzóleum je vysunutou expozíciou múzea v Betliari. Patrí medzi najhodnotnejšie pamiatky secesného umenia na Slovensku. Postavili ho ako rodinnú kryptu v r. 1903 – 1904 pre Dionýza Andrássyho a jeho manželku Františku. Návrh vyhotovil Richard Berndl a Ing. arch. Konštantín Frick. Sochárska výzdoba je dielom Maxa Fricka a Eduarda Schmuckera.

Okrem toho sa na hrade Krásna Hôrka pre verejnosť sprístupní aj hrobka. „V čase svätodušných sviatkov Vás pozývame do rodovej hrobky Andrássyovcov na hrade Krásna Hôrka, kde si bude možné v nedeľu, 3.novembra 2019 v čase 13:00 hod. – 15:00 hod. zapálením sviečky alebo položením vencov uctiť ich pamiatku,“ doplnila Straková.

Rodová hrobka, s ktorej stavbou sa začalo v roku 1889 je miestom posledného odpočinku pre 17 členov rodu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie