Peter Simon Kultúra

Prechádzka ako z rozprávky: Do parku v Betliari pomaly prichádza jeseň, FOTO

Poľovnícky kaštieľ Andrássyovcov obklopuje jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku. Práve to tam už hýri krásnymi farbami. Oplatí sa pozrieť fotky, ešte lepšia je ale skutočná prechádzka.

Ilustračný obrázok k článku Prechádzka ako z rozprávky: Do parku v Betliari pomaly prichádza jeseň, FOTO
27
Galéria
Foto: Petr Hanzlíček

Betliarsky park je priam ako stvorený na relax, krásna prechádzka prírodou je v tomto ročnom období očarujúca.

Dominantou obce Betliar v okrese Rožňava je nielen šľachtický kaštieľ z 15. storočia, ale i priľahlý rozsiahly prírodný park z 18. storočia, ktorý patrí k najcennejším a najzachovalejším na Slovensku.

Za zakladateľa parku sa považuje záhradný architekt Henrich Nebbien. Gróf Leopold Andrássy ho pozval na svoje panstvo, aby položil základy betliarskeho anglického – prírodného parku. Neskôr v roku 1823 navrhol a zrealizoval stavbu najväčšieho umelého vodopádu svojho druhu v slovenských parkoch Jozef Bergman. V druhej polovici 19. storočia bol park rozšírený.

Na záberoch môžete vidieť unikátny rímsky vodopád, kaštieľ ako ho nevídame na fotkách, ale taktiež aj park obklopený krásnou prírodou.

Pozrite si fotky z Betliara v našej galérii.

Betliarsky park, ktorý je súčasťou kaštieľa, je výnimočný tým, že bol budovaný ako anglický park. Jedinečný vodný systém, ktorý zahŕňa viacero jazierok, kaskád, potôčikov a vodopádov dotvára tú pravú atmosféru. Momentálne potulky parkom obľubujú aj rodiny s deťmi, j, nechýbajú však ani zamilované páriky, ktoré si do historického parku chodia vychutnať romantiku.

Foto: ilustračné

Obrazom: Jeseň v betliarskom parku
27
Galéria
Foto: Petr Hanzlíček
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie