Peter Simon Správy

Prebúdzajúca sa príroda v okolí Silice je úchvatná: Pozrite si krásne jarné FOTKY z ľadnice a okolia

Slnečné počasie dorazilo aj na jednu z planín Rožňavského okresu. Pozrite si fotky z okolia Silickej ľadnice, ktoré milovníkov prírody určite potešia :)

Ilustračný obrázok k článku Prebúdzajúca sa príroda v okolí Silice je úchvatná: Pozrite si krásne jarné FOTKY z ľadnice a okolia
18
Galéria

Obec neďaleko Rožňavy obzvlášť predstavovať určite netreba. Táto dedinka sa nachádza priamo v srdci Národného parku Slovenský kras. Na Silici toho môžete vidieť viac, no najvýznamnejšou pamiatkou je opevnený kostol Reformovanej kresťanskej cirkvi, stojaci na najvyššom bode obce. Ide o románsku stavbu z druhej polovice 13. storočia.

Neďaleko obce sa však nachádza vzácny prírodný výtvor, ktorý každoročne navštevuje nespočetné množstvo zvedavcov. Zábery dokazujú, že aj na planine je v týchto dňoch čo obdivovať. Sneh pomaly, no isto už všade ustúpil a príroda sa ukazuje vo svojej plnej kráse.

Je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete, nachádza sa v nadmorskej výške 503 metrov nad morom a vytvoril ju podzemný tok Čierneho potoka, ktorý následne ústi aj do priestorov Gombaseckej jaskyne. Ľadnica vznikla prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu asi pred 2000 rokmi. Je voľne prístupná a pri jej návšteve sa môžete pokochať aj inými prírodnými úkazmi. Národná prírodná pamiatka je tiež od roku 1995 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pozrite si fotky z okolia Silickej ľadnice a aj priamo tohto prírodného skvostu Gemera, ktoré zhotovil nadšenec prírody Petr Hanzlíček.

Miesto je teda čarovné a fascinujúce. Na Silici okrem spomínaných objektov nájdete aj starožitné hasičské čerpadlo, ktoré zdobí okolie obecného úradu.

Obrazom: Prebúdzajúca sa príroda v okolí Silice je úchvatná
18
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie