Správy

Povedia si ÁNO? Vieme, koľkých rožňavských snúbencov očaril valentínsky termín

Pre niekoho krásny sviatok zaľúbených, pre iných zas amerikanizácia slovenskej kultúry. Ako to vidia zaľúbenci v Rožňave? Čísla hovoria vlastnou rečou.

Ilustračný obrázok k článku Povedia si ÁNO? Vieme, koľkých rožňavských snúbencov očaril valentínsky termín
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Hovorí sa, že Deň sv. Valentína je pomocou pre plachých zaľúbencov a tajných ctiteľov. Podľa stáročnej tradície tento výnimočný deň nepripúšťa, aby milovaná osoba vyznanie odmietla alebo aspoň zaň nepoďakovala. Platí to aj pre snúbencov?

Počet obyvateľov Rožňavy klesá. Kým ku koncu roka 2018 žilo v Rožňave 18 057 obyvateľov, ku dnešnému dňu má naše mesto 17 905 obyvateľov. Zaujímavé je, že ženy majú v našom meste prevahu.

Niektoré páry 14. február nijak zvlášť neoslavujú, iné sa predbiehajú v originalite valentínskeho programu. Čoraz bežnejšie sú v posledných rokoch aj valetnínske zásnuby či sobáše. Civilné sobáše v Rožňave sú v réžii mesta.

„Počas tohtoročného sviatku zaľúbených, svätého Valentína, sa v Rožňave koná jedna civilná svadba. Snúbenci si povedia ,,áno,, v Sobášnej sieni. Pred rokom sa v tento deň nesobášil nikto,“ informovala web Dnes24.sk matrikárka, Jarmila Brutovszká.

„V roku 2019 máme zamatrikovaných 113 sobášov z toho 42 cirkevných a 71 civilných,“ doplnila matrikárka s tým, že v roku 2019 boli s cudzincami uzavreté 3 sobáše.

Vo svete je z tohto sviatku obrovský biznis. Zamilovaní na celom svete míňajú viac ako kedykoľvek predtým. V období bezprostredne pred dňom svätého Valentína stúpol počet kartových transakcií vo svete za posledné tri roky až o 31%.

Čo do tempa rastu prekonáva „romantická ekonomika“ tú celosvetovú až päťnásobne: od roku 2017 sa výdavky v súvislosti s dňom svätého Valentína zvýšili o 17%.

Tieto trendy sa nevyhýbajú ani zaľúbeným Slovákom, ktorí stále častejšie kupujú valentínske darčeky na internete. Za uplynulé tri roky sa u nás zvýšil počet valentínskych online platobných transakcií o 54%. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Mastercard Love Index. Viac sa dočítate TU.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie